halka-arz-edilen-sirketler

2023’te Borsa İstanbul’da Halka Arz Furyası !

 Büyük Atılım: 55 Şirket, 73.3 Milyar TL Halka Arzla Rekor Kırdı!

2023 yılı, Borsa İstanbul’da halka arzın zirve yaptığı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Toplamda 55 şirket, bu yıl içinde halka arz edilirken, bu şirketlerin toplam büyüklüğü dudak uçuklatacak bir rakam olan 73.3 milyar TL’yi aştı.

 Detaylı Bir Bakış: Nominal Satış Tutarı 3.9 Milyar TL’yi Buldu

Halka arz edilen şirketlerin toplam nominal satış tutarı 3.9 milyar TL’yi bulurken, toplam halka arz büyüklüğü ise 73 milyar 317 milyon TL olarak gerçekleşti.

 TAB Gıda’nın Büyük Başarısı: Yılın En Büyük Halka Arzı

Yılın en büyük halka arzını gerçekleştiren şirket, TAB Gıda oldu. 6.825 milyon TL büyüklüğündeki halka arz, sektörde büyük bir çıkış yakalamıştır. TAB Gıda’yı 3.335 TL ile Akfen Yenilenebilir Enerji, 3.461 milyon TL ile Enerya Enerji ve 3.095,56 milyon TL ile Kayseri Şeker takip etti.

Sektörel Çeşitlilik: İmalat ve Gayrimenkul Öne Çıkıyor

Bu yıl halka arz olan şirketlerin sektörel dağılımı şu şekilde gerçekleşti:

  • İmalat Sektörü: 19 Şirket
  • Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı: 10 Şirket
  • Enerji Sektörü: 9 Şirket
  • Finans: 4 Şirket
  • Tarım: 3 Şirket
  • Diğer: 10 Şirket

halka-arz-edilen-sirketler

Yeni Yatırım Fırsatları: 2023 Halka Arzı Yapılan Şirketler

2023 yılında halka arz edilen şirketler arasında şu isimler yer alıyor:

Tapdi Oksijen (TNZPT), Söke Un (SOKE), Astor Enerji (ASTOR), Maçkolik(MACKO), Bülbüloğlu Vinç (BVSAN), Göknur Gıda (GOKNR), Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE), Eksun Gıda (EKSUN), Koza Polyester (KOPOL), Cvk Madencilik (CVKMD), Europower Enerji (EUPWR), Grainturk (GRTRK), Cw Enerji (CWENE), BigChefs (BIGCH), Kayseri Şeker (KAYSE), Bien Yapı (BIENY), Katılımevim (KTLEV)

Pasifik Eurasia (PASEU), A1 Capital (A1CAP), Forte Bilgi (FORTE), Atakey(ATAKP), Kaleseramik (KLSER), Fuzul GYO (FZLGY), Asce GYO (ASGYO), İzdemir Enerji (IZENR), Ofis Yem (OFSYM), Tatlıpınar Enerji (TATEN), Enerya Enerji (ENERY), Bay Döner (BYDNR), Kuzugrup GYO (KZGYO), Ebebek(EBEBK)

En Popüler:  Fitch'ten Türkiye'nin Kredi Notuyla İlgili Değerlendirme

Tarkim (TARKM), Gıpta Ofis (GIPTA), Adra GYO (ADGYO), Reeder (REEDR), HatSan (HATSN), Dmr Unlu (DMRGD), Meka Beton (MEKAG), Dofer Yapı(DOFER), Borlease (BORLS), MHR GYO (MHRGY), Tab Gıda (TABGD), Vera Konsept GYO (VRGYO), Tureks Turunç Madencilik (MARBL), 1000 YatırımlarHolding (BINHO), Agrotech (AGROT), Ekos Enerji (EKOS), Cates (CATES), Batı Ege (BEGYO), Şeker Yatırım (SEGYO), Mega Metal (MEGMT), Kuzey Boru (KBORU), Sur Tatil Evleri (SURGY), Avrupakent GYO (AVPGY).

Altyapı ve Büyüme: Sektörlerdeki Güçlü Duruşun Sırları

Bankacılık: Ekonomik normlara dönüş, bankacılık sektöründe öngörülebilirliği artırıyor. Düşen CDS değerleri, risk algısını azaltıyor.

İçecek: Enflasyon ortamında yüksek fiyatlandırma gücü ve artan nüfus, talebi canlı tutuyor.

Savunma Sanayi: Global ve bölgesel gerilimlerin artması, savunma bütçelerini yükseltiyor ve yeni iş fırsatları doğuruyor.

İletişim: Yüksek faiz ortamında TL varlıklarının değerini koruma düşüncesi, iletişim sektörüne olumlu bir etki yapıyor.

Perakende: Artan nüfus, perakende sektörünü sürekli olarak canlı ve etkili kılıyor. Sıkı para politikasına rağmen fiyatlandırma gücü devam ediyor.

Sonuç: Geleceği Şekillendiren Adımlar

Bu analizdeki veriler, geçmiş ve gerçekleşmiş olaylara dayanmaktadır ve geleceğe dair kesin çıkarımlar yapmak yerine, piyasaların değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yatırımcılar için yeni fırsatlar doğuran bu gelişmeler, ekonomik dinamiklerin etkileşimini yansıtmaktadır.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın