borsa açığa satış

Açığa Satış Nedir?

Açığa satış nedir? Açığa satış, satıcının sahip olmadığı bir menkul kıymetin satışıdır. Örneğin, sahibi fiyatının düşeceğine inanıyorsa bir menkul kıymet açığa satabilir. Açığa satıcı, daha yüksek satış fiyatı ile daha düşük satın alma fiyatı arasındaki farktan kâr eder. Yani bir varlığı yüksek fiyattan satıp sonrasında düştüğünde düşük fiyattan toplamak olarak tanımlanır.

Açığa satışın amacı, yatırımcının yatırımcılar tarafından aşırı değerlendiğine ve sonunda değer kaybedeceğine inandığı aşırı fiyatlı hisse senetlerinden yararlanmaktır. Açığa satış, fiyatların çok yüksek olduğunu düşünen yatırımcıların ek risk almadan inançlarına göre para kazanmalarına izin vererek piyasaların daha verimli olmasına yardımcı olabilir.

Açığa satış, diğer yatırımlara karşı bir korunma aracı olarak veya yüksek riskli işlemler için bir spekülasyon aracı olarak da kullanılabilir. Ancak, açığa satışlar başarılı olduklarında önemli getiriler sağlayabilse de, bunlarla ilişkili önemli riskler de barındırdıklarını unutmamak önemlidir. Bu tür işlemlerde dikkatli hareket etmekte fayda vardır. Çünkü isabetli bir şekilde gelecekteki fiyatlanmalar üzerinden tahminlerde bulunulmaktadır.

Açığa Satış Ne Demek?

Açığa satış, hisse senetlerini satıp, daha sonra düştüğünde tekrar geri almaktır. Hisse senetlerini komisyoncunuzdan ödünç alırsınız ve daha sonra daha düşük bir fiyattan geri almayı umarak satarsınız. Sonra ödünç alınan hisseleri komisyoncunuza iade edersiniz ve hisseleri sattığınız ile geri satın almanın maliyeti arasındaki farkı da kar olarak hesabınıza kaydedersiniz.

Açığa satış işleminde bir hisse senedinin fiyatı düşerse ki çoğu zaman düşer, satıştan para kazanırsınız. Yükselirse, bazen olduğu gibi, satışta para kaybedersiniz. Açığa satış, gelecekte bir şirketin değerinin düşeceğine inanan ve bu hisseleri fiilen alıp elinde tutmak zorunda kalmadan bu inançlarından kâr elde etmek isteyen yatırımcılar tarafından da kullanılabilir.

Hisse senetlerini kısa devre yapmak her zaman kötü niyetle veya hatta ticarette para kaybetme beklentisiyle yapılmaz. Bazı yatırımcılar bunu sahip oldukları diğer pozisyonlara karşı bir koruma olarak veya işverenleri tarafından getirilen belirli düzenlemeler veya kısıtlamalar nedeniyle yaparlar. Yani açığa satış işlemi yapmayı planlıyorsanız bu tarz işlemlerin detaylarına dair bilgi sahibi olmalısınız. Bunu da borsa eğitimi ile yaparsınız.

Açığa Satış Nedir

Borsa Açığa Satış Nedir?

Borsa açığa satış, yatırımcının ileride tekrar sahip olmak üzere bir varlığın satışını içeren bir yatırım şeklidir. Yatırımcı, başka bir yatırımcının elindeki hisseleri ödünç alır ve ödünç aldığı bu hisseleri cari piyasa fiyatından satabilir. Yatırımcı bu kârı daha sonra krediyi faizle geri ödemek için kullanır. Yatırımcı, hisse senedi fiyatının düşmesini beklediği için açığa satıştan kâr eder; daha sonra hisseleri sattığından daha düşük bir fiyata geri satın alır ve böylece aradaki farktan kâr elde edebilir.

Bir hisse senedini açığa satarsanız, komisyoncunuz size diğer yatırımcılardan veya kendi envanterinden hisse ödünç verir. Broker daha sonra bu ödünç alınan hisseleri satabilmeniz için hesabınıza aktarır. Açığa satış yapan piyasa oyuncuları, fiyatlar önemli ölçüde düşerse ne kadar para kazanacaklarını belirleyerek potansiyel kazançlarını hesaplar. Böylece açığa satış işleminden kar elde etmeyi planlarlar. Burada gelecekteki fiyat tahminin isabetli olması; karlı bir yatırımın kapısını aralar.

En Popüler:  İş Bankası (ISCTR), SPK'ya 150% Bedelsiz Sermaye Artırımı İçin Başvurdu

Açığa satış, düşen fiyatlardan kar elde etme yöntemidir. Hisse senetlerini ödünç almayı, satmayı ve ardından borç verene geri dönmek için daha düşük bir fiyattan geri almayı içerir. Hisse senedi düşerse, yatırımcı para kazanır. Yükselirse, yatırımcı para kaybeder. Açığa satış bir marj hesabında yapılmalıdır. Bu da komisyoncunuzdan ödünç alınan parayı kullandığı anlamına gelir.

Açığa satış yapanlar, hisse senetlerinin değerinin yükselebileceğinden daha fazla düşmesini bekler. Amaç, sattığınız fiyat ile hisseleri geri satın aldığınız fiyat arasındaki farktan kar elde etmektir. Hisse senedini 100 liraya satar ve 50 liraya geri alırsanız, satılan hisse başına net kazancınız 50 TL olur. Burada fiyatların düşmesi çok önemlidir. Çünkü fiyatlar düşmezse para kazanamazsınız.

Borsada Açığa Satış Nedir?

Borsada açığa satış, komisyoncunuzdan “kısa satış” olarak bilinen hisse senedi ödünç almayı içeriyor. Bu, otomatik bir sistem aracılığıyla veya bir uzmanın yardımıyla manuel olarak yapmak daha faydalıdır. Daha sonra bu hisseleri online aracı kurumunuzun ticaret platformu aracılığıyla piyasa fiyatından satacak ve geri satın alınana kadar bekleyeceksiniz. Bu noktada, aynı hisseleri piyasa fiyatından satın alacak ve onları sahibine iade edecek olan komisyoncunuza iade edeceksiniz.

Borsada bir broker, ödünç aldığı hisseleri satar. Buna borsada açığa satış denir. Burada girişimci, hisselerin fiyatının düşeceğini umar. Böylece hisseleri daha düşük bir fiyattan geri alır ve kâr eder. Açığa satış, yatırımcıların düşen fiyatlardan kar elde etmek için kullandıkları bir ticaret tekniğidir. Açığa satış yapan satıcılar, fiyat düşüşünden kar elde etmeyi umarak sahip olmadıkları hisse senetlerini satarlar. Böylece kar elde etmek konusunda önemli kazanımları elde ederler.

Açığa satış yapan satıcılar, başka bir yatırımcıdan hisse ödünç alır ve daha sonra bunları bir borsada satar. Açığa satıcı, satış sırasında nakit gelir alır, ancak yatırımcı bir noktada ödünç alınan hisseleri geri ödemek zorundadır. Hisse senedi değer kaybederse, bu, açığa satıcının hisselerini başlangıçta ödediğinden daha düşük bir fiyattan geri almasına ve sahibine iade etmesine olanak tanır. Böylece yatırımcı aradaki farkı hanesine kar olarak yazar.

Borsa Açığa Satış Ne Demek

Borsa açığa satış, menkul kıymet fiyatının düşeceği varsayımıyla ödünç alınan menkul kıymetlerin satışını içeren bir ticaret stratejisidir. Fiyat düşerse ve yatırımcı aynı miktarda hisseyi daha düşük bir fiyattan geri alırsa, orijinal satış fiyatı ile yeni alış fiyatı arasındaki farka eşit bir kâr elde eder. Bu tür işlemler derin bir piyasa bilgisini gerekli kılar. Dolayısıyla açığa satış işlemi gündeme geldiği zaman pek çok farklı parametrenin dikkate alınması şarttır.

En Popüler:  Günün Şirket Haberleri: ASTOR, OTKAR, AKSEN, ARDYZ

Açığa satış, hisse senedi fiyatları düştüğünde karlı olma ihtimali vardır. Ancak, açığa satış yapanların hisselerini sattıklarından daha yüksek bir fiyattan geri almaları halinde zarar etmeleri de mümkündür. Açığa satış bu nedenle risklidir. Çünkü fiyatlar düşmek yerine yükselirse, tacirler diğer işlemlerden kar ederken bile para kaybedebilir. Burada karar verirken, kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmek gerekmektedir.

Borsada Açığa Satış Ne Demek

Borsada açığa satış, yatırımcıların bir hisse senedinin fiyatındaki düşüşten kar elde etmesini sağlayan bir tekniktir. Diğer bir deyişle, açığa satıcılar, sahip olmadıkları hisse senetlerini daha sonra daha düşük bir fiyattan geri satın alabilecekleri beklentisiyle satarlar. Böylece yaptıkları işlemden kar elde etmeyi umut ederler.

Açığa satışın kullanılması, esasen yatırımcıların hisse senetlerine karşı tahminde bulunmasının bir yoludur. Bir yatırımcı, bir şirketin hisselerinin değer kaybedeceğine inanıyorsa, o şirketin hisselerini satabilir ve daha sonraki bir tarihte, hisse öngörüldüğü gibi düşerse daha düşük bir fiyattan geri alabilir. Burada isabetli bir şekilde karar vermek için piyasaya etki eden pek çok farklı kriteri dikkate alıyor olmak gerekiyor.

Açığa satış yapanlar, yatırımlarının yönü konusunda yanılırlarsa da para kazanabilirler çünkü hisselerini başlangıçta sattıklarından daha düşük bir fiyattan geri alabilirler. Açığa satış risklidir! Çünkü fiyatlar düşmek yerine yükseldiğinde, yatırımcı hisseleri henüz satın alıp almadığına bakılmaksızın bu hisseleri ödemek zorundadır. Bu da zarar anlamına gelir.

açığa satış

Herkes Açığa Satış Yapabilir Mi?

Açığa satış, finansal piyasalarda yatırımcıların belirli bir varlığı ellerinde bulundurmadan, ödünç alarak satış yapmalarını ifade eder. Bu işlem, yatırımcıların hem fiyat yükselirken hem de düşerken kazanç sağlayabilmesine olanak tanır. Ancak, açığa satış işlemi her yatırımcı için uygun olmayabilir ve belirli koşulları yerine getirmek gerekebilir.

Bu işlem oldukça riskli bir strateji olabilir. Yatırımcının piyasa koşullarını iyi anlaması, teknik ve temel analiz yapabilmesi önemlidir. Ayrıca açığa satışın nasıl yapıldığını ve risklerini anlamak da gereklidir. Bu nedenle, acemi yatırımcılar için açığa satış tavsiye edilmeyebilir.

Finans dünyasın etkili bir işlemi olarak karşımıza çıkan açığa satış işlemi genellikle aracı kurumların belirli hesap tipleri üzerinden gerçekleştirilir. Yatırımcının açığa satış yapabilmesi için belirli bir hesap türüne ve gerekli izinlere sahip olması gerekebilir. Bu izinler genellikle yatırımcının deneyimine ve risk toleransına bağlı olarak verilir.

Açığa satış işlemi, ödünç alınan varlığın değerini temsil eden bir marj gerektirir. Yatırımcının bu marjı sağlayabilmesi gerekir. Bu nedenle açığa satış yapabilmek için yeterli sermayeye sahip olmak önemlidir. Burada her aşamada dikkatli olmakta fayda vardır. Böyle durumlarda profesyonel bir destek alıyor olmak her zaman tavsiye ediliyor!

Ayrıca instagram hesabımdan da takip etmek için linkim: instagram.com/enginerdebil

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın