Borsa İstanbul’da Şirket Haberleri 20 Eylül

Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları (SAYAS), uluslararası bir müşterisinden aldığı 507 bin avroluk ihaleyi kazandığını açıkladı.

Barem Ambalaj (BARMA), Konya Ereğli’deki tesislerinde enerji santrali kurulumu için EPDK’ya ön lisans izni başvurusunda bulundu.

Birleşim Mühendislik (BRLSM), şirketin bağlı ortaklığı Solar Santral Enerji ile Dünya Göz Hastanesi arasında 7,5 milyon dolarlık anahtar teslimli GES kurulumu anlaşması imzaladığını duyurdu.

Naturel Yenilenebilir Enerji (NATEN) ile Eti Soda Üretim arasında, Anahtar Teslim Arazi Tipi Öztüketim Güneş Enerji Santrali kurulumu için 2,5 milyon dolarlık bir sözleşme imzalandı.

Gübre Fabrikaları (GUBRF), üretimini yavaş salınımlı gübrelere yönlendirmek amacıyla TSP üretimini sonlandırma kararı aldı.

Mercan Kimya (MERCN) iştiraki Theca Ambalaj, yeni üretim tesisinde faaliyete başladı.

Escort Teknoloji (ESCOM) iştiraki Brenpower, Polonya’da faaliyet gösteren bir firma ile satış anlaşması imzaladı.

🌎 Dünya Gündemi: Küresel Piyasalarda Neler Oluyor?

  • Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizleri daha uzun süre yüksek tutma beklentilerinin artmasıyla olumsuz bir seyir izlerken, bugün yatırımcıların odak noktası, Fed’in faiz kararı ve Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma
  • İngiltere’de Ağustos ayında yıllık enflasyon beklentilere karşın düşüş yaşadı ve enflasyon oranı %6,7 olarak kaydedildi.
  • JPMorgan, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) negatif faiz ve getiri kontrolünü 2024 yılının ortasına kadar kaldıracağını öngörüyor.
  • Uluslararası Para Fonu (IMF), iklim değişikliği ile mücadele için Fas’a 1,3 milyar dolarlık bir kredi sağlayacak.

Morgan Stanley’nin Tercih Ettiği Savunma Ağırlıklı Büyüme Hisseleri

Morgan Stanley, belirsiz piyasa koşullarında yatırımcıların kendilerini koruyabilecekleri bazı büyük sermayeli savunma ağırlıklı hisseleri öneriyor.

Morgan Stanley’nin incelediği hisseler, yılbaşından bu yana güçlü bir performans gösteren ve bankanın yüksek portföy ağırlığı verdiği büyüme hisseleri arasında bulunuyor.

En Popüler:  SEC, Ocak Ayında Bitcoin ETF Başvurularını Onaylamayabilir - Matrixport

🇹🇷 Türkiye’den Gelişmeler: Türkiye’de Neler Oluyor?

  • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, %0,65’lik bir artışla 7.834,91 puandan güne başladı.
  • Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacminin son 20 yılda 8 kat artarak 40,7 milyar dolara ulaştığını açıkladı.
  • Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu’nun (TABEF) dördüncüsü, 12-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, New York’ta yatırımcılarla yaptığı görüşmelere ilişkin, “Bu görüşmelerin Türkiye’ye fon akışına katkı sağlayacağına inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

MPARK, paylarını 124,40 – 129,90 TL fiyat aralığından 22.000 adet pay geri aldı.

Bugün ekonomik takvimde iki önemli gelişme bulunuyor:

  • Türkiye – Ağustos Ayı Merkezi Hükümet Borç Stoku / (TSİ)
  •  17.30 ABD – Fed Faiz Kararı / (TSİ) – 21.00

 

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın