dolar-yeni-rekor

Dolar Endeksi Enflasyon Verisi ve Fed Öncesi Zayıflıyor

Dolar Endeksi Enflasyon Verisi ve Fed Öncesi Zayıflıyor

Döviz kurları, dünkü yükseliş trendini devam ettirirken, ABD’de Fed’in faiz politikasına dair ipuçları vermesi beklenen enflasyon verisi (TÜFE) öncesi dolar endeksinde düşüş yaşandı.

Dolar, lira karşısında dün aştığı 29 lira seviyesinin üzerinde seyrederken, Euro da yukarı yönlü bir ivme kazandı.

Serbest piyasada güne 29,0231 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 15.10’da %0,19 artışla 29,0393 liradan işlem gördü. Ayrıca, dünkü kapanışını 31,2410 lira seviyesinde tamamlayan Euro da yükselişini sürdürerek %0,43 artışla 31,3747 liradan işlem gördü.

dolar-endeksi

Dolar endeksi, geçen hafta %1’in üzerinde bir artışla 104 seviyesinin üzerine çıkarak başlamıştı. Ancak bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesi endeks, %0,32’lik bir düşüşle 103,749 seviyesine geriledi.

Enflasyon verisinin yanı sıra, bu haftanın önemli bir diğer gündemi de Fed’in yarın açıklayacağı faiz kararı. Dolar, ekim ayındaki olumlu ABD enflasyon verisinden bu yana düşüş yaşamış, ancak cuma günü yayınlanan olumlu istihdam verileriyle yeniden yükselmişti.

Fed’in faizleri sabit bırakması beklenirken, yatırımcılar faiz görünümüne dair politika yapıcıların nokta grafikleri ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısını bekliyor. Ekonomistler, kasım ayındaki enflasyonun yatay seyretmesini, çekirdek enflasyonun ise yıllık %4’ün üzerinde bir hızla devam etmesini öngörüyor.

Societe Generale döviz stratejisi başkanı Kit Juckes, “Herkes, Fed politika yapıcılarının şahin yorumlarının sadece şahin yorumlar olduğuna ikna edecek yumuşak bir enflasyon rakamını umuyor. Herkes, sadece rakamları bekliyor.” şeklinde değerlendirmede bulunuyor.

En Popüler:  Trader Eğitimi *2024
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın