Fiyat Kazanç Oranı Nedir?

Borsada çok önemli kavramlardan bir tanesi olan fiyat kazanç oranı, diğer bir ifade ile F/K oranı olarak ifade edilmektedir. Aslında günlük hayatta her alanda dikkat ettiğimiz detayları içerisinde barındıran bu hesaplama, hisse senedi satın alırken yatırımcılara çok önemli bir pusula oluyor. Peki, fiyat kazanç (F/K) oranı nedir? Nasıl hesaplanır? Kaç olması gerekir? Şimdi bu detaylardan bahsedeceğiz.

Fiyat Kazanç (F/K) Oranı Nedir?

Hisse senetlerinin getirdiği kâra göre fiyatının tespit edilmesi için kullanılan bir araçtır. Bunun için hisse senetlerinin güncel fiyatının şirketin son 4 çeyrekteki kârına bölünmesi, fiyat kazanç oranını ortaya çıkaracaktır. Borsada yatırım yapmak istediğiniz hisse senedinin fiyatının uygun mu yoksa normalin üzerinde mi olduğunu tespit etmek için kullanılan yöntemler arasında yer alır.

Fiyat Kazanç Oranı Neden Önemlidir?

Borsada yatırım yapmanın yollarından bir tanesi olan hisse senedi alım satımı, belirli metrikleri içerisinde barındıran, çok boyutlu araştırmaları gerektirir. İşte bunun için de F/K olarak adlandırılan fiyat kazanç oranına ihtiyaç var. Peki, bu oran neden önemlidir? Şirketin hisse fiyatı ile hisse başına düşen kârın karşılaştırılması ve buna uygun olarak yatırımın yapılması için önemlidir. Böylece fiyat kazanç oranı sayesinde hisse senedinin normale göre ucuz mu yoksa pahalı mı olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Fiyat Kazanç Oranı Nasıl Hesaplanır?

Yatırım yapmak istiyor olabilirsiniz ancak öncelikle hangi hisse senetlerinin daha fazla kâr elde ettiğini tespit etmeniz gerekiyor. O halde fiyat kazanç (F/K) oranı ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Peki, F/K oranı nasıl hesaplanır? Şimdi size bundan bahsedelim.

 • Şirket Hisselerinin Güncel Fiyatı
 • Şirketin Son 4 Çeyrekte Elde Ettiği Hisse Başına Kâr

Yukarıdaki iki veri ışığında F/K oranı hesaplanabilir. Bu hesabı yapmak için kullanmanız gereken formül ise çok basit. Küçük bir bölme işlemi ile beklediğiniz bu orana sahip olabilirsiniz.

 • Şirket Hisselerinin Güncel Fiyatı / Şirketin Son 4 Çeyrekte Elde Ettiği Hisse Başına Kâr = F/K Oranı

Bahsedilen verilere ulaştıktan sonra yukarıdaki formülde olduğu gibi bir hesaplama yaparsanız, en doğru F/K oranına ulaşmış olursunuz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, aşağıdaki gibi bir örneği verebiliriz:

Şirketin güncel hisse senedi fiyatının 1000 dolar olduğunu varsayalım. Bunun yanında şirket son 4 çeyrekte hisse başına 8 dolar kâr ediyorsa, F/K oranı şu şekilde olacaktır:

 • 1000 / 8 = 125 (F/K Oranı)
En Popüler:  Dolar, Türk Lirası Karşısında Rekor Seviyelere Yakın Seyirde

Siz de fiyat kazanç oranını hesaplamak istiyorsanız, yukarıdaki formülü kullanabilir ve bu şekilde aradığınız orana kolayca ulaşabilirsiniz. Peki, en doğru F/K oranının kaç olması beklenir?

Fiyat Kazanç Oranı Kaç Olmalı?

Borsada önemli yatırımlar yapmak isterseniz, belirli borsa terimleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü bu şekilde ne kadar başarılı adımlar atarsanız, yatırımlarınız da o kadar sağlam olur. İşte bunun için fiyat kazanç oranını göz önünde bulundurarak hisse senedi almanız da çok önemli. Peki, F/K oranı kaç olmalı? Bunun bir ortalaması var mı?

Ortalama bir fiyat kazanç oranından bahsetmek ne yazık ki mümkün değildir. Sürekli değişken bir oran olduğundan, tahmin düzeyi düşüktür. Ancak elde daha farklı veriler olursa, bu veriler ışığında bir ortalamadan bahsedilebilir. Ayrıca şirketin geçmiş dönemlerdeki F/K oranlarına bakarak bir tahminde bulunmanız mümkün olabilir. Tabii ki bunun kesin bir sonuç getirmeyeceğini, yalnızca bir tahminden ibaret olduğunu unutmamalısınız. Borsada fiyat kazanç oranı kaç olmalı? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

F/K Oranı Her Alanda Uygulanabilir Mi?

Fiyat kazanç oranının her alan için bir şeyler sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ancak bu her zaman net sonuç verdiği anlamına gelmez. Çünkü her sektörde aynı sonuçları elde etmek mümkün değildir. Bunun için bazı sektörlerde F/K oranı yerine P/D oranı vb. farklı hesaplama yöntemleri kullanılması gerekir. Bu değişikliğin ana sebebi ise hesaplamanın içerdiği faktörlerdir. Çünkü ancak bu şekilde en doğru sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Borsa alanında daha doğru adımlar atmak ve yatırımlarınızda başarılı olmak isterseniz, mutlaka borsa terimlerine hâkim olmalısınız. İşte bunun için de Engin Erdebil tarafından sunulan borsa eğitimi sizin için son derece avantajlı olacaktır. Borsada Açığı Satış isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Engin Erdebil ile Borsa Eğitimi

Borsa metriklerinin öğrenilmesi, etkili bir borsa eğitiminin verilmesi, teknik analiz eğitimi sayesinde grafik ile tablo okunması ve çok daha fazlası, Engin Erdebil tarafından verilen borsa eğitimi içerisinde yer almaktadır. Eğitimi almanız için herhangi bir bilgi düzeyine sahip olmanız da gerekmez. Çünkü sıfırdan borsa eğitimi sayesinde borsayı A’dan Z’ye öğrenme şansına sahip olabileceksiniz. Borsa eğitimi süresince;

 • Borsaya ait tüm terimlerin öğrenilmesi,
 • Tablo ve grafik okunması,
 • Okunan tablo ve grafiklerin yorumlanması,
 • Şirketler üzerinden çeşitli terimlerin hesaplanması,
 • Çeşitli borsa uygulamalarının önerilmesi,
 • Uygulamaların nasıl kullanılacağının öğretilmesi ve
 • Eğitim süresince aklınıza takılan tüm sorulara cevap verilmesi, borsa eğitimi içerisinde yer almaktadır.
En Popüler:  Bedelsiz Sermaye Artırımı Ne Demek?

Borsada başarılı olmak için borsa eğitimi size A’dan Z’ye öğrenimi garanti edecektir. Bunun yanında bloğumuz üzerinden pek çok değerli bilgiye de ulaşabilirsiniz. Biz de bu içerikte “Fiyat Kazanç Oranı Nedir?” sorusuna cevap vermeye çalıştık. Siz de yorumlarınız ile içeriğe katkı sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Fiyat Kazanç Oranı Neden Önemlidir?

Şirketlerin hisse senedi fiyatlarının “Şirket Hisselerinin Güncel Fiyatı” ve “Şirketin Son 4 Çeyrekte Elde Ettiği Hisse Başına Kâr” göz önünde bulundurularak hangi düzeyde olacağının tahmin edilmesi ve yorumlanması için F/K oranı son derece önemlidir.

Fiyat Kazanç Oranı Nasıl Yorumlanır?

Hisse senetlerinin fiyatının normalden daha ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunun anlaşılması için F/K oranının yorumlanması gerekir. Ancak etkili bir yorumlama için mutlaka ilgili terimlere derinlemesine hâkim olunması ve deneyim kazanılması gerekmektedir.

Fiyat Kazanç Oranı Nasıl Yorumlanır?

Fiyat kazanç oranının yorumlanması, yatırımcıların şirketin değeri ve potansiyeli hakkında fikir sahibi olmalarını sağlar. Ancak tek başına bir fiyat kazanç oranı değeri, genellikle yetersiz bir analiz sunabilir. Genel olarak düşük fiyat kazanç oranı, yatırımcılar için daha cazip olabilir. Ancak, çok düşük bir fiyat kazanç oranı, şirketin sorunlarına veya büyüme potansiyelinin düşük olduğuna işaret edebilir.

Yüksek fiyat kazanç oranı ise yüksek büyüme beklentisi ve yatırımcıların şirkete daha fazla değer atfettiğini gösterebilir. Fiyat kazanç oranı, şirketler arasında karşılaştırma yapmak için kullanılabilir. Ancak aynı sektördeki farklı şirketlerin fiyat kazanç oranlarını karşılaştırırken, sektörün genel özelliklerini ve büyüme potansiyelini de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Elbette yüksek kazanç oranına sahip bir şirket, yatırımcıların bu şirketten yüksek büyüme beklediğini gösterebilir. Eğer bir şirket düşük bir kazanç oranına sahipse, yatırımcıların büyüme beklentisi daha düşük olabilir. Yatırımcıların risk toleransı da fiyat kazanç oranını etkiler. Daha yüksek risk alma kapasitesine sahip yatırımcılar, yüksek fiyat kazanç oranına sahip şirketlere daha fazla ilgi gösterebilir.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın