google-bilanco-analizi

GOOGLE BİLANÇO ANALİZİ

Google Bilanço İncelemesi: Gelirler Artıyor, Bulutta Düşüş Var

Alphabet, bir yıldan fazla bir süre sonra ilk kez çift haneli bir gelir artışı ile %11’lik büyüme kaydederek beklentileri aştı. Google ve YouTube reklam gelirlerindeki artış, gelirlerin bu olumlu büyümesinde etkili oldu. Ancak Google’ın bulut segmenti, beklentilerin altında kalarak gelirlerin parçalı bir görüntü sergilemesine neden oldu.

Gelirlerdeki Reklamcılık Etkisi

Alphabet’in gelirleri bir önceki yıla göre %11 artarak 76,69 milyar doları aştı. Analistlerin beklentisi 76 milyar dolardı ve şirket bu tahminin üzerine çıktı. Çift haneli büyüme, dört çeyreklik tek haneli büyüme dönemini takip etti.

Geçen yılın zayıf ekonomik koşulları ve artan TikTok rekabeti nedeniyle Google’ın ana gelir kaynağı olan reklam geliri zayıftı. Ancak bu çeyrek, Google ve YouTube reklam gelirlerinin artması, toplam gelirlerin büyümesine katkı sağladı.

google-bilanco-analizi

Birim Maliyetler Düşüşte!

Şirket, bu çeyrekte reklam gelirinin geçen yıl 54,48 milyar dolardan bu yıl 59,65 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Bu, analistlerin 59,6 milyar dolarlık reklam geliri beklediği tahminini aştı.

Google’ın Arama Ağı reklamcılığı işi, toplam gelirin %73’ünü oluşturan 42,6 milyar dolarlık gelirle, Google’ın tüm reklam gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturdu.

Şirketin YouTube reklam geliri de 7,95 milyar dolar ile analist beklentilerini aştı. Alphabet CEO’su Sundar Pichai, YouTube’un TikTok’a rakip olan Shorts’unun günlük 70 milyar görüntüleme seviyesine ulaştığını açıkladı.

Bulut Neden Büyümüyor ?

Bulut segmentindeki gelirler yıldan yıla %22 arttı ancak önceki çeyreğe göre %28 düştü ve 8,41 milyar dolar olarak beklentilerin altında kaldı. Şirketin bulut büyümesinin düştüğüne dair açıklamaları, müşteri optimizasyon çabalarının etkisini yansıttı.

Ancak bu düşüş, büyük resme bakıldığında endişe verici olmayabilir. Google Cloud, 8,4 milyar dolarlık satışla yeni bir rekor kırarak en iyi çeyreğini geçirdi. Ayrıca %22’lik yıllık gelir artışı oldukça cazip görünüyor ve segmentin görece büyüme oranındaki düşüş, normal bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

En Popüler:  NATEN Bedelsiz Sermaye Arttırımına Gidiyor !

Güçlü Görünen Bilanço !

Hisse fiyatındaki düşüşe rağmen, şirketin gelir büyümesi güçlü, maliyetleri düşürme çabaları başarılı ve faaliyet kârı artışı %25 aralığında. Ayrıca, devam eden geri alımlar ve sağlam bir bilanço, Alphabet’in geleceğe güvenle bakmasını sağlıyor.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın