petrol-fiyatlari-geriledi

Petrol Fiyatları Geriledi !

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) enerji sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettiği bir dönemde, OPEC’in enerji bakanları toplantısını ertelemesiyle birlikte varil başına 75 doların altına indi.

Brent petrolü, TSİ 17.40’ta gerçekleşen gelişmelerle birlikte %4,18’luk bir düşüşle 79 dolara gerilerken, ABD ham petrolü de %4,28’lik bir azalışla 74,46 dolardan işlem gördü.

OPEC tarafından yapılan açıklamada, bu hafta sonu planlanan enerji bakanları toplantısının, önümüzdeki perşembe gününe kadar ertelendiği bildirildi. Bu durum, OPEC+ ülkelerinin 2022’den bu yana devam eden günlük 5,16 milyon varil kesinti politikasındaki belirsizliği artırdı.

petrol-fiyatlari-geriledi

Petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşte, OPEC dışındaki ülkelerin rekor seviyede petrol üretimi ve Çin’deki talep endişelerinin etkili olduğu belirtiliyor. Bu hafta içinde OPEC ve müttefiklerinin ek üretim kesintilerine gidebileceği beklentisi yükselirken, analistler OPEC+ ülkelerinin mevcut kesintileri 2024 yılına kadar uzatma veya daha derin kesintilere gitme olasılıklarını değerlendiriyor.

OPEC, halihazırda piyasadan günlük 5,16 milyon varil kesinti yapmasına rağmen, Brent petrolü son haftalarda birkaç seansında varil başına 80 doların altına geriledi. Bazı analistler, piyasa koşulları göz önüne alındığında OPEC+ ülkelerinin daha fazla kesinti yapma olasılığını da düşünüyor. Goldman Sachs, OPEC’in fiyatlandırma gücünün Brent petrolünü varil başına 80 ile 100 dolar aralığında tutmak için çaba göstereceğine inanıyor.

En Popüler:  Dolar 32 Lira, Euro 35 Lira Seviyelerinde
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın