piyasa-analizi-ve-haberler-18-ekim-2023

PİYASA ANALİZİ VE HABERLER 18 EKİM 2023

Piyasa Analizi ve Haberler

ABD’de Perakende Satışlar Verisi ve Fed Endişeleri Dün ABD’de beklentileri aşan perakende satışlar verisi Fed ile ilgili endişeleri gündeme getirip borsa endekslerinde baskı yapsa da kapanışlar yatay seviyelerde gerçekleşti.

On Yıllık Tahvil Faizi ve Dolar On yıllık tahvil faizi %4,80’nin üzerine çıkarken, Dolar’da bir güçlenme gözlenmedi. Bu sabah da Dolar yatay hareket ederken, Orta Doğu’da yaşanan gelişmelerle ABD vadelileri hafif satıcılı.

Asya’da Büyüme ve Perakende Verisi Asya’da Çin’den beklentilerden iyi gelen büyüme ve perakende verisi destekleyici olsa da Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi eksi bölgede seyrediyor.

ABD’de Ekonomik Veriler ve Şirketler Bugün ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verisi dışında Fed üyelerinin konuşmaları ile Tesla, Netflix ve Morgan Stanley’in finansalları öne çıkıyor.

 

Yurtiçi Piyasa ve Borsa Analizi

Dün BIST100’teki Tepki Dün Borsa İstanbul’da yaşanan düşüşlerin ardından tepki gözlendi. Günü %2,27 oranında yükselişle tamamlayan BIST100’de 93 hisse günü artı bölgede tamamladı.

Yükselişte Hacim Gözlemi Yükselişin güçlü bir hacimle gerçekleşmediği gözlemlendi. Akşam ise insanlık dramının yaşandığı ve sert bir tepki gösterilen Filistin’deki hastane saldırısı sonrasında kontratta geri çekilme gözlendi. BIST100 de güne satıcılı başlayabilir.

 

piyasa-analizi-ve-haberler-18-ekim-2023

 

ABD’de Sanayi Üretimi Verisi ABD tarafında, üretimin seyrine ilişkin olarak eylül ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edildi.

Sanayi Üretimi ve Detaylar ABD’de sanayi üretimi, aylık bazda eylül ayında %0,3 artış kaydetti. İmalat sanayi üretimi toparlanma sergilerken, madencilik sektörü üretimi yükselişini sürdürdü. Kamu hizmetleri üretimi ise düşüş kaydetti.

Kapasite Kullanım Oranı Kapasite kullanım oranı son beş ayın en yüksek seviyesinde kaydedildi.

Perakende Satışlar ABD’de perakende satışlar eylül ayı verisi açıklandı. Perakende satışlar yükselişini altıncı aya taşıdı.

En Popüler:  Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

 

Avrupa Ekonomisi ve Enflasyon Verileri Avrupa’da Almanya’da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutan ekim ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri açıklandı.

ZEW Endeksleri Cari koşullar endeksi düşüşünü sürdürürken, beklentiler endeksi toparlanma kaydetti. Katılımcıların değerlendirmeleri ekonomideki beklentilere etki etti.

 

Yurtiçi Ekonomik Veriler ve Konut Fiyatları Yurt içinde TCMB tarafından ağustos ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri ve konut fiyat endeksi verileri açıklandı.

Kısa Vadeli Dış Borçlar Kısa vadeli dış borç stoku ağustosta azalış gösterdi. Vadesine göre ayrılan stok ise rekor seviyeye ulaştı.

Konut Fiyatları Konut fiyat endeksi aylık ve yıllık bazda düşüş gösterdi.

 

Yatırım ve Şirket Haberleri

Doğuş Otomotiv: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından D-Charge’a şarj ağı işletmeci lisansı verildi. Şirket temettü ödemesi yapma kararı aldı.

Emlak Konut GYO: Projelerde satışlar hedeflerin büyük oranda yakalandığını açıkladı.

Kontrolmatik Teknoloji: Şişecam’ın projesi için Elektrifikasyon işleri için yapım sözleşmesi imzalandı.

Mia Teknoloji: Enerjey Enerji A.Ş.’nin projelerini geliştirmek için şirket kuruldu. Ayrıca, Atak Önleme Sistemi ve bakım destek işi için anlaşma sağlandı.

Odaş Elektrik: Raporlarla ilgili olumsuz sonuçlar açıklandı.

 

Sektör Haberleri

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ACSEL.E, BFREN.E, ERBOS.E ve INTEM.E payları 18/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

En Popüler:  Morgan Stanley'nin Yapay Zekâ Odaklı 5 Hisse Tavsiyesi - 2023

Konut: TCMB, Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerini açıklamıştır. Buna göre; 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %5,5 oranında artan KFE, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak %90,3, reel olarak ise %21,9 oranında artmıştır.

 

Diğer Şirket Haberleri

Biotrend Çevre ve Enerji (BIOEN): Şirket hakkında basın, sosyal medya, iletişim uygulamaları, dijital mecra ve benzeri yerlerde birtakım haberlerin çıkması üzerine yatırımcılardan telefon ve e-posta yoluyla gelen bilgi taleplerine istinaden şu açıklama yapılmıştır: “Şirketimizin 29.11.2022 tarihli Özel Durum Açıklaması ile Şirketimizin stratejik opsiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla potansiyel yatırımcılar ile görüşmelerin yapılmasının planlandığı, stratejik opsiyonların değerlendirilmesi neticesinde farklı finansman kaynakları ve ortaklık opsiyonlarının değerlendirilebileceği ve bu çerçevede, gerekli olabilecek her türlü stratejik opsiyonun araştırılması, değerleme ve finansal analiz çalışmaları için bu işlem ile ilgili münhasır finansal danışman olarak hareket etmek üzere Credia Partners Danışmanlık A.Ş. yetkilendirildiği Şirketimiz tarafından açıklanmıştı. Bu çerçevede bir grup potansiyel yatırımcı ile ön görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Henüz herhangi bir potansiyel yatırımcı ile sözleşme müzakerelerine başlanmamıştır. Sürecin ilerleyişine uygun olarak, herhangi bir potansiyel yatırımcı ile ileri bir aşamaya geçilir ise kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler gecikmeksizin yapılacaktır.”

Söke Değirmencilik (SOKE): Şirket, Rudi’s Organic and Gluten Free Brands Inc. sermaye artırım sonrasında paylarının %12,65′ ine sahip olması için Rudi’s’in mevcut ortakları ile 22.09.2023 tarihinde sözleşme imzalayarak anlaşma sağlamıştı.  Sözleşme tarihi itibari ile bir ay içerisinde tamamlanması planlanan ödemeler; nihai alım bedelinin kur farklarından kaynaklı olarak 87,04mn TL yerine 734,6bin TL fark ile 87,77mn TL şeklinde gerçekleşerek tamamlanmıştır.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın