bitcoin-etf

SEC, Ocak Ayında Bitcoin ETF Başvurularını Onaylamayabilir – Matrixport

SEC, Ocak Ayında Bitcoin ETF Başvurularını Onaylamayabilir – Matrixport

Finansal hizmetler şirketi Matrixport, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) uzun bir süredir beklenen Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularının ocak ayında onaylanmasını beklemiyor.

Son aylarda Bitcoin ETF’ine dair artan iyimser beklentiler ve yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen yarılanma heyecanı, kripto para birimleri ve madenciliği hisselerinde güçlü bir ralliye neden oldu.

Bu ralli, Bitcoin’in yılın ilk işlem gününde 45 bin dolar seviyesini aşmasıyla dün de devam etti ve altcoinlerle madencilik hisselerinin yükselmesine neden oldu.

bitcoin-etf

Ancak Matrixport’un yayınladığı bir rapor, bu iyimserliği kırarak şu ifadeleri içeriyor:

“Tüm başvuruların, onaydan önce karşılanması gereken kritik gerekliliklerde eksik olacağını düşünüyoruz. Bu süreç yılın ikinci yarısında tamamlanabilir ancak SEC’nin tüm başvuruları ocak ayında reddetmesini bekliyoruz.”

Bitcoin, toplam 894,5 milyar dolarlık piyasa hacmiyle TSİ 17.00 itibariyle son 24 saatte %6,88’lik bir düşüşle 42.595 dolara geriledi. Ayrıca, piyasa değeri bakımından en büyük ilk 10 kripto para biriminin performansları şu şekildedir:

  • Ether %7,25 düşüşle 2.4225 dolar,
  • Tether USDt %0,03 artışla 1 dolar,
  • BNB %1,44 düşüşle 314,75 dolar,
  • Solana %13,25 düşüşle 98,69 dolar,
  • XRP %10,33 düşüşle 0,56 dolar,
  • USDC %0,07 artışla 1 dolar,
  • Cardano %10,70 düşüşle 0,55 dolar,
  • Avalanche %11,85 düşüşle 37,02 dolar,
  • Dogecoin %10,54 düşüşle 0,08 dolar.

Bu gelişme, kripto para hisselerine de olumsuz bir şekilde yansıdı; Hive Digital (HIVE) %7, Cipher Mining (CIFR) %4,6, TeraWulf (WULF) %7, Hut 8 Mining (HUT) %8, Riot Platforms (RIOT) %7, Bitfarms (BITF) %5, CleanSpark (CLSK) %9, Marathon Digital (MARA) %8 ve MicroStrategy (MSTR) %6 değer kaybetti.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

En Popüler:  Hafta Özeti: Neden Düştü - Yükseldi? (29 Nisan – 3 Mayıs )

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın