haftanin-ozeti-neden-dustu-yukseldi-borsa-egitimi

ABD Piyasaları Zayıf Bir Başlangıç Yaptı

ABD Piyasaları, Küresel Faiz Artışları ve Jeopolitik Endişelerle Zayıf Bir Başlangıç Yaptı

ABD hisse senedi endeksleri, küresel faiz oranlarındaki yükselişin etkisiyle tatil sonrası haftaya zayıf bir başlangıç yaptı.

Euro Bölgesi’nde beklenen yıllık enflasyon artışı ve AMB Yönetim Konseyi Üyesi Holzmann’ın enflasyon ve jeopolitik risklerin faiz indirim ihtimalini azalttığına dair açıklamaları, küresel risk iştahını olumsuz etkiledi.

Deutsche Bank’tan Jim Reid, “ABD tatili nedeniyle piyasalarda genel olarak olumsuz bir hava hakimdi. Euro Bölgesi endeksleri ve tahvilleri, AMB üyelerinin şahin konuşmalarından olumsuz etkilendi” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu Zirvesi’nde konuşan IMF Başkan Yardımcısı Gopinath, enflasyon görünümünün yakından izlenmesi gerektiğini ve henüz faiz indirimi beklentisi olmadığını belirtti. Bu gelişmelerin etkisiyle ABD’de 10 yıllık Hazine tahvili getirisi hafifçe yükselerek %4.0’ın üzerine çıkarken, 2 yıllık tahvil getirisi de %4.2’nin üstüne çıktı.

Bu hafta ABD’de özellikle banka bilançoları yakından izlenecek. Tatil sonrası piyasalarda zayıf görünümün devam edip etmeyeceği ve küresel ekonomik koşulların hisse senedi piyasalarına etkisi yatırımcılar ve analistler tarafından dikkatle takip edilecek.

Asya piyasalarında ise sabahın erken saatlerinde Çin’den gelecek büyüme ve sanayi üretimi verileri, ekonomik görünüme dair fikir sunacak. Durgun Çin ekonomisinin desteklenmesi için uygulanan devlet teşviklerinin etkileri izlenirken, açıklanacak verilerin emtialar üzerinde volatiliteye neden olması bekleniyor.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Dolar Endeksi Enflasyon Verisi ve Fed Öncesi Zayıflıyor
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın