altin-enflasyon

Altın, Enflasyon Verisinin Ardından Değer Kaybediyor!

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz politikasına dair ipuçlarını içeren enflasyon verileri sonrasında düşüş yaşadı.

TSİ 16.00 itibarıyla spot altın, 2.166 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları yüzde 0,43’lük bir düşüşle 2.179 dolara geriledi.

İç piyasada da gram altın hafif bir gerileme yaşayarak yüzde 0,81 oranında değer kaybederek 2.416 liradan alıcı buldu. Gram altının alış fiyatı ise 2.400 lira olarak belirlendi.altin-enflasyon

Bugün açıklanan ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre, şubatta tüketici fiyatları aylık bazda beklenen düzeyde yüzde 0,4 artış gösterirken, yıllık bazda ise yüzde 3,1 yükseldi.

Reuters’ın ekonomistlerle gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, enflasyonun Fed’in yüzde 2’lik hedefine ulaşıp ulaşmadığını doğrulamak için daha fazla veri beklediği ve bu nedenle Haziran ayında temel faiz oranını düşürme olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor.

Julius Baer analisti Carsten Menke, “Altın piyasası, kısa vadede fiyatları daha da yükseltebilecek büyük bir yükseliş dalgası üzerinde sörf yapıyor gibi görünüyor. Ancak, orta ve uzun vadede halen daha aşağı yönlü bir seyir gözlemliyoruz.” şeklinde yorum yapıyor.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Hissedar Nedir?
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın