altin-yuksek-zirvelere-yolculukta-borsa-egitimi

Altın Powell’ın Açıklamaları Ardından Düşüşte

Altın fiyatları, güvenli liman talebinin azalması ve FED Başkanı Powell’ın daha sert tutumlu açıklamaları sebebiyle ikinci haftayı da kapsayan düşüş trendini sürdürüyor.

TSİ 16.30 itibariyle spot altın, 1.944 dolara gerileyerek, ABD vadeli altın kontratları ise %1,03’lük bir düşüşle 1.949 dolardan işlem gördü.

FXTM kıdemli analisti Lukman Otunuga, “Yatırımcıların altına olan talebi, Ortadoğu’daki gerginliklerin daha geniş bir coğrafyaya yayılmayacağına dair azalan endişeler ve Jerome Powell’ın sert açıklamaları nedeniyle zayıfladı” ifadelerini kullanıyor.

altin-düsüste

Geçen hafta Ortadoğu’da yaşanan gerilimler nedeniyle 2.000 dolar seviyelerine çıkan altın, ancak bu hafta içinde 50 doların üzerinde bir değer kaybı yaşayarak 2,1% oranında düşüş gösterdi.

FED yetkilileri, Powell’ın liderlik ettiği birlikte dün yaptıkları açıklamalarda, ABD faiz oranlarının henüz zirve yaptığına dair piyasa beklentilerini sarsarak, enflasyonla mücadele için faiz oranlarının ne kadar yüksek olması gerektiği konusunda hala kesin bir görüş belirlemediklerini vurguladılar.

Powell’ın açıklamalarının ardından, ABD Hazine tahvillerinin getirisi yükseldi ve getirisi olmayan külçe altının çekiciliği azaldı.

Kinesis Money piyasa analisti Carlo Alberto De Casa ise “FED’in daha ılımlı açıklamalarıyla birlikte para politikasında olası bir değişiklik altın fiyatlarını yukarı taşıyabilir. Ayrıca, jeopolitik gerilimler de olası bir yükseliş katalizörü olabilir” değerlendirmesinde bulunuyor.

 

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Bank of America'nın Öne Çıkan Hisseleri (29 Aralık)
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın