apple

Apple, Dünya Genelinde En Çok Akıllı Telefon Satan Şirket Oldu

Geçtiğimiz hafta dünya genelinde en değerli şirket unvanını Microsoft’a kaptıran Apple (AAPL), amiral gemisi ürünü iPhone ile dünyanın lider akıllı telefon üreticisi konumuna yükseldi.

IDC araştırma şirketine göre, 2023 yılında Apple, Güney Koreli rakibi Samsung’u geride bırakarak en çok akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştiren şirket oldu. Samsung, 2010 yılından bu yana bu unvanı elinde tutuyordu.

Şirket, dördüncü çeyrekte 80,5 milyon adet ve yıl boyunca toplamda 234,6 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı yaparak, pazarın %20,1’ini elde ederek Samsung’un önüne geçtiği tahmin ediliyor.

Canalys araştırma şirketi de 2023’te Apple’ın en büyük akıllı telefon üreticisi olduğunu ve pazarın %24’ünü kapattığını belirtiyor.

IDC’nin verilerine göre, küresel akıllı telefon sevkiyatları 2023 yılında bir önceki yıla göre %3,2 düşüşle 1,17 milyar adede geriledi. Ancak dördüncü çeyrekte yıllık bazda %8,5’lik bir büyüme kaydedilerek beklenen %7,3’lük büyümenin üzerine çıkıldı.

Apple, Çin’deki rekabetin artmasıyla başa çıkabilmek adına iPhone 15 serisinde indirimlere gitmekte ve Çin web sitesinde bazı iPhone modellerinin fiyatlarını %5’e varan oranlarda düşürmüş durumda.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  VERA KONSEPT GYO HALKA ARZI HAKKIDNA HER ŞEY! 2023
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın