Arbitraj

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, iki farklı piyasadaki fiyat farkından kar elde etmek için hisse senedi veya kripto para birimi gibi bir varlığı aynı anda alıp satma işlemidir. Arbitraj, aynı varlığın piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanan bir ticaret stratejisidir. Burada stratejinin isabetli bir şekilde işe yaraması; piyasayı yakından ilgilendiren farklı kriterlere bağlıdır.

Yatırımcıların sıklıkla karşılaştıkları bir terim olan; Arbitraj kelimesi Fransızca karar vermek veya yargılamak ya da arabuluculuk anlamına gelen “arbitrer” kelimesinden gelmektedir. Finansal piyasalarda ilk kez 1890 yılında giren bu terim; iki farklı menkul kıymetin iki farklı piyasada eş zamanlı alım satımını tanımlamak için kullanılmıştır.

Arbitraj aynı zamanda risksiz kâr olarak da bilinir. Çünkü hiçbir risk içermez, ancak yalnızca kayma olmadığı varsayılırsa bu geçerliliğini korur. Buradaki kaymadan kasıt, bir varlığı satın aldığınız fiyat ile gerçek piyasa fiyatı arasındaki farktır. Bu tür işlemler için karar vermek söz konusu olduğu zaman mutlaka detaylı bir araştırma sürecinin içerisinde yer alıyor olmak gerekir.

Arbitrajın temel işlevi, fiyatların farklı borsalar arasında veya benzer özelliklere sahip varlıklar arasında yakınsamasını sağlayarak piyasalarda likidite sağlamaktır. Bu, özellikle benzer özelliklere sahip varlıklar arasında büyük farklar olduğunda etkili fiyatlandırma sağlamak için bunu çok önemli hale getirir. Burada isabetli bir şekilde yatırım kararı almak; yüksek kar elde etmek anlamına da gelir.

arbitraj

Arbitraj, yatırımcıların fiyattaki dengesizlikten kar elde etmek için aynı anda bir varlık alıp sattığı bir ticaret stratejisidir. Finansal dünyada da, iki veya daha fazla piyasa veya benzer enstrümanlar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak kar elde etme fırsatlarıdır. Bu fırsatlardan yararlanmak için öncelikli olarak isabetli yatırım kararları almak gerekir. Ancak bu sayede finansal dünyadan para kazanabilirsiniz.

Arbitraj Ne Demek?

Arbitraj, fiyat farkından kar elde etmek için bir varlığı alıp satma işlemidir. Çoğunlukla hisse senetleri bağlamında kullanılır. Ancak aynı ilke tahviller, para birimleri veya emtialar gibi diğer varlıklar için de geçerlidir. Bu genellikle farklı piyasalar arasında fiyat farklılıkları olduğunda yapılır. Olumsuz fiyat hareketlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek bir risk yönetimi biçimidir.

Bir varlığın değerinin artacağını düşünüyorsanız, onu bir fiyattan alıp başka bir fiyattan satarak haklıysanız kârınızı kilitleyebilir veya yanılıyorsanız kayıplarınızı sınırlayabilirsiniz. Aynı varlık için eşleşmeyen iki fiyat bularak bir arbitraj fırsatı belirlemek; arbitraj yapmanın en kritik aşamasıdır.

Örneğin, altın bir borsada bin 200 liradan işlem görürken, başka bir borsada yalnızca bin 300 liradan işlem görüyorsa, aynı emtia farklı borsalarda birden fazla kez alınıp satılabildiği için kâr etme fırsatı vardır. Bu iki fiyat arasındaki fark, arbitraj için bir fırsatı temsil etmektedir.

Yine tahvil gibi bir varlık için fiyat farkı olduğunda arbitraj fırsatları ortaya çıkar. Örneğin, bir tahvilin getirisi %5 ve diğerinin getirisi %7 ise, daha düşük getirili tahvili satın alabilir ve hisse senedi almak için yeterli paranız olana kadar parayı daha yüksek faiz oranından ödünç verebilirsiniz. Ardından her iki menkul kıymeti de satabilir ve yatırımınızdan para kazanabilirsiniz.

En Popüler:  Borsada Açığa Satış Nedir?

Amazon Arbitraj Nedir?

Amazon arbitraj nispeten yeni bir yöntemdir. Bu iş modeline göre Amazon’da yer alan indirimli kampanyalardan faydalanarak bu ürünleri değerinde sattığınız zaman Amazon arbitraj şansını elde edersiniz. Böylece Amazon aracılığıyla ürünleri alıp satarak kar elde edebilirsiniz. Üstelik bu işlemi fiziki olarak değil online bir şekilde yaparsınız. Dolayısıyla gider noktasında herhangi bir riski de üstlenmezsiniz. Elbette ki bu tarz işlemlerde dikkatli bir araştırmayı yakından takip etmekte fayda vardır. Ancak bu sayede istediğiniz gibi kar elde edebilirsiniz.

Amazon arbitraj fırsatlarını yakalamak için piyasaya dair kapsamlı bilgilere sahip olmanız gerekir. Burada fiyat listelerini yakından takip etmek, platformlar arasındaki fiyat farklarını incelemek elinizi güçlendirecektir. Bir de isterseniz fiziki mağazaları da dolanarak indirimli ürünleri satın alıp, bu ürünleri normal değerinde satabilirsiniz. Böylece aradaki farkı da kar hanenize yazarsınız! Burada kar elde etmenin sırrı, ilk önce indirimli ürünleri bulmaktır. Yine ürünün gerçek piyasa değerini biliyor olmak da gerekmektedir.

Arbitraj Etkisi

Arbitraj etkisi, karlı bir alışverişin sırrını yatırımcılara sunar! Arbitraj yapan yatırımcılar, birden fazla borsadaki fiyatlardaki tutarsızlıklar için piyasa verilerini tarayan bilgisayar programlarını kullanarak bu fırsatları arayabilirler. Programlar daha sonra, aralarındaki fiyat farklılıklarından yararlanmak için bir borsada hızlı bir şekilde emir verirken aynı anda başka bir borsada emirleri iptal eder. Burada zamanlamanın isabetli bir şekilde yapılması şarttır. Bunun için işe yarar programların kullanılması gerekiyor.

Arbitraj yapan yatırımcılar; aynı zamanda birden fazla borsa ve piyasada büyük hacimli bilgilere aynı anda erişmek için algoritmalar kullanabilirler. Bu da onların arz ve talep gibi piyasa güçleri nedeniyle kaybolmadan önce küçük fiyat tutarsızlıklarından kâr elde etmelerini sağlar. Bu aşamada arz ve talep dengesinin de iyi takip edilmesi gerekir. Bir ürünün fiyatının düşmesi tek başına bir anlam ifade etmez. Buradaki kritik soru, bu ürünün farklı piyasalardaki piyasa değerinin ne olduğudur.

Arbitraj Hesaplama

Arbitraj hesaplama tam anlamıyla teknik bir konudur. Bu işlemin isabetli bir şekilde yapılması farklı dinamiklere bağlıdır. Burada karar verirken, piyasayı etkili bir düzeyde analiz eden sistemlerin kullanılması öneriliyor. Çünkü ancak bu sayede risksiz bir şekilde kar elde etmek mümkün hale geliyor. Bu aşamada hesaplama işlemi için mutlaka düzenli bir takip sisteminin oluşturulması gerekiyor. Ancak bu sayede piyasada yer alan arbitraj fırsatlarından haberdar olmak mümkün olacaktır.

Arbitraj hesaplama gündeme geldiği zaman düşük bir fiyattan bir ürünün satın alınması ve sonrasında yüksek bir fiyat üzerinden satılması akla gelmektedir. Buradaki hesaplama işlemi alış ve satış fiyatı üzerinden yapılıyor. Ancak bu işlem her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de hesaplama işlemine farklı dinamikler de dahil oluyor. Ürünün alış maliyeti ve satış maliyetinin arbitraj işlemine dahil edilmesi gerekiyor. Böylece net bir şekilde elde edilmek istenen yatırım karının ne kadar olacağı da hesaplanabiliyor.

En Popüler:  BIST ÖNE ÇIKAN GELİŞMELER EBEBK, ASTOR, CVKMD
Arbitraj Nasıl Yapılır?

Arbitraj, fiyat farkından kar elde etmek için bir emtia, para birimi veya menkul kıymetin farklı piyasalarda veya farklı şekillerde alınıp satılmasını içeren bir ticaret stratejisidir. Finansal açıdan, fiyat farkından kar elde etmek için bir varlığın eşzamanlı alım ve satımını ifade eder. Arbitraj, aynı varlık için farklı fiyatların tacirler tarafından istismar edildiği ve genellikle risksiz kâr sağlayan süreçtir. Bu sürecin isabetli bir şekilde yönetilmesi için piyasaya etki eden temel dinamiklere dair bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Arbitraj ticareti, iki farklı piyasada bir varlığın, emtianın, menkul kıymetin ve para biriminin yanlış fiyatlandırılması olduğunda yapılır. Örneğin, aynı gün bir hisse senedinin bir borsada 100 TL ise farklı bir borsada fiyatı 120 TL olarak işlem görüyorsa, yatırımcı bu hisse senedini kendi borsasından satın alarak farklı bir borsada satar. Böylece arbitraj yaparak kar elde eder. Bu işlemin sıklıkla tercih edilmesinin en önemlin nedeni; herhangi bir risk içermemesinin nedeni, ticaretinizin bir tarafının, diğer taraftaki olası herhangi bir kaybı telafi eden başka bir tarafının olmasıdır.

arbitraj

Arbitraj Ne Yapar?

Arbitraj, temel olarak aynı varlığın farklı piyasalarda farklı fiyatlarla işlem gördüğü durumlarda ortaya çıkar. Bu fiyat farklılıkları, genellikle zamanlama, likidite eksikliği veya hatalı fiyatlandırma gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Arbitraj yapan bir kişi veya kuruluş, düşük fiyatlı bir piyasadan varlığı satın alır ve yüksek fiyatlı bir piyasada satar. Bu işlem sonucunda, başlangıçta yatırılan sermayeye göre risksiz bir kar elde edilmiş olur.

Arbitraj stratejileri farklı pazarlarda veya finansal araçlarda uygulanabilir. Farklı borsalarda aynı varlık farklı fiyatlara işlem görebilir. Fiyat arbitrajında yatırımcı, düşük fiyatlı bir borsadan satın alır ve yüksek fiyatlı bir borsada satar. İki ayrı piyasa arasındaki zaman farklılıklarından yararlanır. Örneğin, bir varlık bir borsada daha önce işlem görmüş ve diğer borsada henüz bu fiyatı yakalamamış olabilir.

Farklı para birimlerinin döviz kurları arasındaki farklardan yararlanır. Bir para birimi düşük fiyatlı bir piyasada satılıp, yüksek fiyatlı bir piyasada alınabilir. Arbitraj, düşük riskli ve hızlı kar elde etme potansiyeli sunar. Ancak, bu stratejinin de bazı riskleri vardır. Fiyat farklılıkları hızla düzeltilirse veya işlem maliyetleri karı azaltırsa, arbitraj işlemi karlı olmayabilir. Ayrıca, düşük likidite durumlarında anlık işlem yapmak zor olabilir.Formun Üstü

Ayrıca instagram hesabımdan da takip etmek için linkim: instagram.com/enginerdebil

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın