ARM HOLDİNGS HALKA ARZ OLUYOR!

Arm Holdings Halka Arz Yolunda

Arm, 1990 yılında Acorn Computers ve Apple’ın ortak girişimi olarak doğmuş ve 2016 yılında SoftBank tarafından 32 milyar dolarlık bir anlaşma ile satın alınmış bir yarı iletken çip tasarımı uzmanıdır. Arm, akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, giyilebilir cihazlar, oyun konsolları, otomobiller ve sunucular gibi birçok alanda kullanılan çipleri tasarlamaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık %70’i Arm ürünlerini kullanmaktadır.

Şimdi merak edilen soru şu: Arm, Apple, NVIDIA, Intel, Samsung, Google ve TSMC gibi teknoloji devlerinin 735 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunduğu ve “2040’ların ötesine uzanan” yeni bir çip anlaşması imzaladığı bir dönemde ABD borsalarında halka arz edilmeye hazır mı?

Arm Holdings’in Halka Arz Planları ve Değerlemesi

Arm Holdings, halka arzda hisse başına 47-51 dolar arasında 95.5 milyon hisseyi satmayı planlıyor. Şirketin halka arz büyüklüğünün 4.87 milyar dolar olması bekleniyor, bu da yılın en büyük halka arzlarından biri olacak. SoftBank’ın, Vision Fund’ın Arm’daki 25% hissesini satın alması nedeniyle şirketin hedefi düşürülmüş oldu. Arm’ın değerlemesi konusu ise tartışmalı; Softbank, Arm’ı 60 ila 70 milyar dolar arasında değerlendiriyordu, ancak güncel tahminler 50 ila 55 milyar dolar arasında bir değeri işaret ediyor.

Arm Holdings Yarı İletken Sektörünün Parlıyor

2022 yılında dünya çapındaki yarı iletken pazarı yaklaşık 592 milyar dolar büyüklüğündeydi ve 2032’ye kadar 1.88 trilyon dolar seviyesine ulaşması bekleniyor. Bu sektörün geleceği parlak gözüküyor ve Arm, bu büyümenin bir parçası olmaya aday.

McKinsey araştırması, yarı iletkenlerin önümüzdeki 10 yıl içinde bir trilyon dolarlık bir endüstri haline geleceğini ve dünya çapındaki talebin artacağını öngörüyor.

En Popüler:  Türk İlaç Sanayi Yeni İhaleyi Başarıyla Tamamladı!
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın