sirket-borsa-haberleri-borsa-egitimi

Beklenen En Yüksek Yıllık Kâr Büyümesine Sahip Şirketler

Enflasyon muhasebesinin getirdiği zorluklar nedeniyle 2023 yıl sonuna ilişkin finansal raporlama dönemi, geçmiş yıllara göre daha yavaş bir tempoda ilerliyor. Piyasa, bu yeni raporlama koşullarına adapte olmaya çalışırken, aracı kurumların analizleri ışığında 2022 yılına kıyasla en yüksek yıllık net kâr büyüme tahminlerine sahip şirketleri inceliyoruz.

Enflasyonun Üzerinde Beklenen Şirketler

Enflasyon rakamının %64,77 olarak gerçekleşmesi, şirketlerin değerlendirilmesinde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Net kârını artıran şirketlerin yanı sıra, reel anlamda kârını artıran veya kâr beklentisi olan sağlıklı şirketlerin öne çıkması bekleniyor. Bu durum, yatırımların alım gücünün artmasıyla sonuçlanacak şekilde değerlendirilmesini gerektiriyor.

Listede yer alan 10 şirket arasında;

Türkiye Sigorta (TURSG), Anadolu Efes (AEFES), Mavi Giyim (MAVI), Petkim (PETKM), Türk Traktör (TTRAK), olmak üzere 5 şirketin, yıllık net kâr büyümesinde enflasyonun üzerinde performans göstereceği tahmin ediliyor.

️ Liderlerin İncelemesi

Sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren Türkiye Sigorta, yüksek faiz oranlarının hâkim olduğu bir ortamda kârlılığı artırmaya devam ediyor. Ayrıca, sektördeki diğer şirketlerin dikkate alınmaması, sigorta sektöründe beklentilerin düşük olmasından ziyade, araştırmaların odaklandığı sigorta şirketi sayısının az olmasından kaynaklanıyor olabilir. Sigortacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve enflasyon oranına göre yapılan ücret revizyonları, kârlılığı artıran diğer faktörler arasında yer alıyor.

borsa-egitimi

Gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren Anadolu Efes, güçlü bir performans sergileyerek ikinci sıraya yerleşti. Yurt içi ve yurt dışında pozitif bir seyir izleyen şirket, artan turizm faaliyetlerinin biracılık sektörünü güçlendirmesinden faydalandı. Ayrıca, Rusya’daki satın almalar, bölgede rekabet avantajı sağlayabilir. Ancak, İsrail-Filistin çatışmasının ardından CCOLA markasının yurt içinde boykot edilmesi, gelecekteki operasyonları etkileyebilir.

Mavi Giyim ise düşen finansal kaldıraç oranı ve güçlenen nakit yapısıyla üçüncü sıraya yükseldi. Marka bilinirliği ve yüksek fiyatlandırma gücü, şirketin olumlu yönde ilerlemesini sağlıyor. Ancak, artan personel maliyetleri gibi zorluklarla başa çıkması gerekebilir.

En Popüler:  Hisse Senedi Bölünmesi Nedir, Neden Yapılır?

❓ Genel Değerlendirme

Listede öne çıkan şirketlerin yanı sıra kimya, yazılım/bilişim, perakende, sağlık, gıda ve otomotiv sektörlerinden şirketlerin yer aldığını görüyoruz. Ekonomik dengeler göz önünde bulundurularak, listedeki şirketlerin genel anlamda avantajlı olduğu söylenebilir.

Sonuç ve Çıkarımlar

Şirketlerin yıllık kâr büyüme beklentilerine dayanarak yatırım yapmadan önce, detaylı araştırmalar yapmak önemlidir. Beklenen büyüme oranları, yatırım kararlarında tek başına kullanılmamalı ve şirketlerin operasyonel performansıyla birlikte değerlendirilmelidir.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın