bitcoin-raw-borsa-egitimi

Bitcoin’in Düşüşüne Ne Sebep Oldu?

Bitcoin, son dönemde perakende yatırımcı ilgisinin azalması ve borsalardaki faiz indirimi beklentilerinin gerçekleşmemesiyle birlikte kırdığı rekorlardan geri çekildi.

Kripto para birimlerinin önde gelen ismi Bitcoin, 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle dikkat çekiyor. Ancak son 24 saat içinde yaklaşık %7’lik bir düşüş yaşayarak 68 bin dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin’deki bu düşüş, altcoinlere de olumsuz etki yaptı ve en büyük ikinci kripto para birimi Ether de %4’ün üzerinde bir düşüşle 3,700 dolar civarında işlem gördü.

Bitcoin’deki bu düşüşün nedenleri arasında, perakende yatırımcıların kâr realizasyonu yapması ve ABD’de açıklanan yapışkan enflasyon verilerinin faiz indirimi beklentilerini yumuşatması gösteriliyor.

bitcoin-dususune-ne-sebep-oldu-borsa-egitimi

Salı günü açıklanan enflasyon (TÜFE) verileri, beklentilerin hafif üzerinde geldi. Bu verilerin ardından üretici enflasyonu (ÜFE) da Şubat ayında aylık bazda %0,6 ve yıllık bazda %1,6 arttı. Bu rakamlar, beklentilerin üzerindeydi ve piyasalarda faiz indirimi beklentilerini azalttı.

Hong Kong lisanslı VDX borsasının araştırma müdürü Greta Yuan’a göre, “Son zamanlardaki güçlü TÜFE verileri, faiz indirimi beklentilerini daha da soğuttu ve altın fiyatları da düştü. Bitcoin fiyatlarındaki son artış, piyasanın doğru fiyatlandırması için çok hızlı oldu, bu nedenle mevcut bir düzeltme bekleniyordu.”

Diğer yandan Metalpha’nın kurucusu ve CEO’su Adrian Wang, gelecek ay gerçekleşecek olan yarılanma etkinliği öncesinde piyasanın olası belirsizlikler için konumlandığını düşünüyor. Wang’a göre, “Blackrock’ın Bitcoin ETF’inin tarihi işlem hacmi piyasada bir miktar tedirginlik yarattı ve bazı yatırımcılar, Bitcoin fiyatının çok kısa sürede çok fazla artacağından ve ani bir çöküş yaşayabileceğinden korktu. Fiyat düzeltmesi, yarılanma olayının yarattığı belirsizlikler de göz önünde bulundurulduğunda, piyasanın Bitcoin’e ilişkin beklentilerini ayarladığını gösteriyor.”

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

En Popüler:  Bu Hafta Temettü Dağıtacak Şirketler ve Bilgileri

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın