Borsada Açığa Satış Nedir?

Borsada belirli stratejiler üzerinden hareket etmek risk taşışa da yüksek kâr potansiyeline sahip olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle çeşitli borsa terimleri ile sık sık karşı karşıya kalabiliyoruz. Açığa satış da bunlardan bir tanesi. Peki, borsada açığa satış nedir? Şimdi içeriğimizde bu detaylardan bahsedeceğiz.

Açığa Satış Nedir?

Borsa üst düzey öngörü isteyen bir süreç olduğundan, borsa ile uğraşan kişilerin her dönemde kâr hedeflemesi normaldir. Ancak borsada her dönemde kâr etmek mümkün olmayacağından, belirli dönemlerde hisse senetlerinde düşüşlerle karşılaşılır. Bu düşüşler geçici olarak görünse de üst düzey yatırımcılar düşüş olan dönemi değerlendirip kâra geçebilir. İşte burada da açığa satış devreye giriyor. Peki, borsada açığa satış nedir?

Elinde olmayan bir hisse senedini satmak, daha sonra o hisse senedini almak, açığa satış kavramının kısa bir tanımı olarak verilebilir. Ancak bu tanım biraz karışık gelebilir. Çünkü açığa satış aslında günümüz ticaretinin zıttı olan bir kavramdır. Daha net bir ifadeyle, kişi düşüşe geçeceğini düşündüğü hisse senedini başka bir kişiye satabilir. Ancak satan kişi belirlediği bir vadede yerine koymak zorundadır. Yani ödünç aldığı hisse senedini ödünç alıp yüksek fiyattan bir başka kişiye satmakta, daha sonra düşüşe geçtiği için düşük fiyattan yerine koymaktadır. Aradaki fiyat farkı da kişinin kârını oluşturur. Açığa satış nedir? sorusuna en net ifadelerle bu şekilde cevap verilebilir.

Borsada Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Açığa satış belirli dönemlerde serbest olarak gerçekleştirilebilen bir borsa işlemi olsa da bazı dönemlerde açığa satış yasağı getirilir ve ilgili dönemde hiçbir açığa satış eylemi gerçekleştirilemez. Borsada panik havasının oluşmaması adına belirli hisse senetlerine de açığa satış yasağı getirilebilir. Peki, serbest dönemde borsada açığa satış nasıl yapılır?

  • Öncelikli olarak yatırımcının açığa satış yapacağı hisse senedinin düşüşe geçeceğini öngörmesi gerekir.
  • Sonrasında yatırımcı düşüşe geçeceğini tahmin ettiği hisse senedini ödünç olarak alır ve bir başka yatırımcıya güncel fiyattan satışını yapar.
  • Satış işlemi gerçekleştikten sonra yatırımcının hisse senedini ödünç aldığı yere tekrar ödemesi gerekir.
  • Ödeme işlemini yaparken öngördüğü gibi hisse senedi düştüğü için yatırımcı kâr elde etmiş olacaktır.

Yukarıda, açığa satışın genel bir anlatımı yer almaktadır. Ancak bu yatırım seçeneği, üst düzey yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Çünkü tam anlamıyla öngörü içeren bir yatırım türüdür. Henüz borsada yeni iseniz bu tarz yatırımlardan kaçınmanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü açığa satış ile gerçekleştirdiğiniz yanlış bir hamle, paranızın büyük miktarını kaybetmenize sebep olur.

En Popüler:  Yabancı Kurumların Kasım Ayı TCMB Faiz Tahminleri Açıklandı !

Açığa Satışın Amacı Nedir?

Yatırımcılar, piyasada düşüş olduğu zamanlarda yüksek miktarda yatırım yapıp kâr elde edemedikleri için, piyasanın düşüşte olduğu dönemlerde açığa satışı tercih eder. Çünkü bu şekilde düşüşte olan hisse senetleri tespit edilmekte, yüksekten satılmakta, düşüşe geçtiğinde ise iade edilerek kâr elde edilmektedir. Borsada açığa satışın amacı genel amacından bu şekilde bahsetmek mümkündür. Peki, neden açığa satış yasaklanır?

Açığa Satış Yasağı Ne Demek?

Borsa piyasasında belirli dönemlerde ani düşüşler ortaya çıkabilir. İşte bu düşüşlerin ortaya çıkmasının nedenlerinden bir tanesi de elindeki menkul kıymeti bozdurmak isteyenle açığa satış yapanların aynı dönemde satış yapmasıdır. Bunu önlemek için de aşığa satış yasağı getirilir. Ancak yasaklar yalnızca belirli dönemlerde olur. Sonrasında yasak kalktığında, tekrar açığa satış yapılabilir.

Açığa Satış Neden Tercih Edilir?

Menkul kıymetlerinin parasal değeri yüksek olan yatırımcılar, piyasanın düşüşte olduğu dönemlerde de kâr elde etmek için açığa satış yöntemine başvururlar. Peki, açığa satışın tercih edilmesinin nedenleri nelerdir?

  • Değeri düşme potansiyelinde olan hisse senetlerinden kâr elde edebilmek,
  • Değerinin düşeceğini öngördüğünüz hisse senetlerini değerlendirebilmek ve
  • Piyasanın düşüşte olduğu dönemlerde de kâr elde etmek, açığa satışın tercih edilmesinin genel nedenleridir.

Yatırımcıysanız ve büyük yatırımlar yapacaksanız, siz de açığa satış yöntemini tercih edebilirsiniz. Tabii ki bunun için borsa hakkında bilgi ve deneyiminizin üst seviyede olması gerekir. Eğer yeterli bilgi ve deneyiminiz yoksa, açığa satış çok büyük risktir. Ancak Engin Erdebil size borsada bilgi ve deneyim elde etme konusunda avantajlar sağladığı için borsa eğitimini tercih ederek siz de kâr düzeyi yüksek olan yatırımlar yapabilirsiniz.

Engin Erdebil ile Borsa Eğitimi

Borsa yüksek bilgi isteyen ve deneyime odaklı olan bir süreçtir. Tamamen öngörü yeteneğinin ön plana çıkması da borsada deneyim sahibi olan kişilerin yüksek kazanç elde etmesini sağlıyor. İşte siz de borsayı A’dan Z’ye öğrenmek isterseniz, o halde borsa eğitimi alabilir, deneyim seviyenizi artırmanın yanında bilgi düzeyinizi yükseltebilirsiniz. Peki, Engin Erdebil ile borsayı sıfırdan öğrenebilir misiniz? Elbette. Engin Erdebil ile siz de borsanın tüm metriklerini sıfırdan öğrenecek, bilgi ve deneyim seviyenizi artıracaktır. Borsa Eğitimi Nasıl Alınır? isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

En Popüler:  Petrol, Altı Ayın En Düşük Seviyelerinden Toparlanma Çabasında

Sizin için hazırladığımız “Borsada Açığa Satış Nedir?” isimli içeriğimizi burada sonlandırıyoruz. Siz de soru ve görüşlerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Açığa Satış Ne Demek?

Piyasanın düşüşte olduğu dönemlerde yatırımcılar kâr elde etmek için çeşitli yollar ararlar. Açığa satış da bu yollardan bir tanesidir. Düşüşte olacağını düşündüğünüz hisse senedini ödünç aldığınızda, yatırımcıya yüksekten satabilirsiniz. Bundan sonra hisse senedi düşüşe uğradığında, düşük fiyattan ödünç aldığınız hisse senedini iade edersiniz. Arada kalan bu fiyat farkı da sizin kârınızı oluşturur. Ancak açığa satış çok riskli bir hamle olduğundan, borsa süreci ile ilgili bilgi ve deneyiminizin yüksek olması gerekir. Aksi durumda kaybınız çok büyük olacaktır.

Açığa Satışın Faydası Nedir?

Düşüşte olacağını düşündüğünüz hisse senetlerini ödünç alıp, yüksekten sattıktan sonra düşük fiyattan iade etmeniz sayesinde yüksek kâr elde edebilirsiniz.

Açığa Satış Hisseyi Düşürür Mü?

Açığa satışın hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisini anlamak için işleyişine daha yakından bakmak önemlidir. Bir yatırımcı, açığa satış işlemi yapmak istediğinde, belirli bir hisse senedini ödünç alır ve bu hisse senedini piyasada mevcut fiyatından satar. Amacı, hisse senedinin ileride düşeceğini öngördüğü bir fiyattan satın alarak ödünç aldığı hisseyi geri vermektir. Bu şekilde, fiyat düşüşünden kar elde etmeyi amaçlar.

Açığa satış işlemi yapıldığında, hisse senedinin arzı artar. Çünkü yatırımcılar ellerinde olmayan hisse senetlerini satışa sunarlar. Artan arz, talep ile karşılaştığında fiyatların düşmesine neden olabilir. Yani, teorik olarak, açığa satış işlemi hisse senedi fiyatlarını düşürebilir. Ancak, açığa satışın fiyatları düşürme etkisi her zaman görülmeyebilir. Çünkü hisse senedi piyasaları oldukça karmaşık ve birçok faktörün etkileşiminden oluşmaktadır.

Özellikle açığa satış işleminin hisse senedi fiyatlarını düşürüp düşürmediği net bir şekilde söylenemez. Bu işlemin fiyatlar üzerindeki etkisi birçok değişkene bağlıdır. Yatırımcılar, açığa satış işlemlerinin risklerini ve potansiyel sonuçlarını iyi anlamalı ve bu stratejiyi kullanmadan önce iyi bir araştırma yapmalıdır. Ayrıca, finansal piyasalardaki karmaşıklığı göz önünde bulundurarak, birden fazla faktörün fiyatlar üzerinde etkili olduğunu unutmamak önemlidir.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın