celik-sektorunde-onemli-duzenlemeler

ÇELİK SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ DÜZENLEMELER !

Çelik sektöründe son dönemde Resmi Gazete’de yayımlanan iki kritik düzenleme, sektörün geleceğini etkileyebilir. İşte bu düzenlemeler:

“Çelik Sektöründe Yeni Düzenlemeler ve Rekabet Koşulları”

İlk düzenleme, Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya menşeli sıcak haddelenmiş yassı çelik (HRC) ithalatına karşı alınan önlemleri içeriyor. Yerli üreticilerin talebi üzerine, bu ülkelerden gelen ürünler için damping soruşturması başlatılmasına karar verildi. Bu düzenleme, yerli çelik üreticilerinin rekabet koşullarını koruma amacını taşıyor.

celi-sektorunde-onemli-duzenlemeler

İkinci düzenleme ise doğrudan Çin menşeli “sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik” ürünlerine yönelik damping vergisi uygulamasını kapsıyor. Çinli üretici Jiangying Xingpeng’in ürünleri için belirli bir damping vergisi oranı belirlendi. Bu düzenleme ile Çin menşeli çelik ürünlerinin rekabet koşullarını dengelemek ve yerli üreticilere destek olmak amaçlanıyor.

Bu düzenlemeler, çelik sektöründe yerli üreticilerin maliyetlerini kontrol altında tutma ve adil rekabeti sağlama yolunda atılmış önemli adımlardır. Ereğli Demir Çelik (EREGL) ve İskenderun Demir Çelik (ISDMR) gibi yerli şirketler için sektörde daha dengeli ve adil bir rekabet ortamı oluşturmayı hedefliyorlar.

En Popüler:  2023 - 3. Çeyrek'te En Yüksek Net Karlı Şirketler
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın