dohol-bilanco-analizi

Doğan Holding (DOHOL) 3. Çeyrekte Büyüme Hızı Kaybetti

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. (DOHOL), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını kamuya açıkladı.

  1. Kar Geriledi: Şirket, 2023 3. çeyrekte 1,1 milyar TL net kar açıkladı. Ancak bu rakam, önceki çeyreğe göre %81 ve geçen yılın aynı dönemine göre %34 gerileme gösterdi. Bu gerilemede, faaliyet giderlerindeki artış ve Aytemiz hisselerindeki %50 hisse satışının akaryakıt operasyonlarından elde edilen gelirde düşüşe yol açtığı belirtiliyor.
  2. Net Satışlarda Büyüme: 2023 3. çeyrekte, önceki çeyreğe göre %59 ve geçen yılın aynı çeyreğine göre %239 artışla 13,8 milyar TL net satış rakamına ulaşıldı. Bu büyümeye otomotiv, elektrik, finansman ve yatırım gibi farklı alanlarda sağlanan güçlü satış performansının katkı sağladığı ifade ediliyor.
  3. FAVÖK Düştü: 2023 3. çeyrekte FAVÖK, önceki çeyreğe göre %64 ve geçen yılın aynı çeyreğine göre %12 düşüş yaşadı.dogol-bilanco-analizi
  4. Brüt Kar Marjı Geriledi: 2023 3. çeyrekte brüt kar marjı, önceki çeyreğe göre 20,3 puan ve geçen yılın aynı dönemine göre 16,1 puan düşüşle %14,02 olarak gerçekleşti. Özellikle finans alanındaki maliyet artışının ve genel satış maliyetlerindeki yükselişin brüt kar rakamını olumsuz etkilediği vurgulanıyor.
  5. Güçlü Finansal Duruş: DOHOL, sağlam yabancı para pozisyonu ve istikrarlı net nakit yapısıyla sektöründe düşük fiyatlandırıldığı bir dönemde finansman maliyetlerinin arttığı ve dövizde yukarı yönlü beklentilerin hakim olduğu bir ortamda defansif bir mali portföy sunmaya devam ediyor. Ancak operasyonel anlamda özellikle maliyet artışları nedeniyle büyüme hızında yavaşlama yaşanıyor.

Genel olarak, DOHOL’ün güçlü mali yapısı ve defansif bir pozisyonu olduğu görülüyor. Gelecekte maliyetlerde olası toparlanma ve dövizdeki olası yükseliş, karlılığa olumlu katkı sağlayabilir.

En Popüler:  Fuzul Gyo Halka Arz Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın