dolar-kritik-seviyeye-temas-etti

Dolar Kuru Kritik Seviyeye Temas Etti !

Dolar Kuru Kritik Seviyeye Temas Etti !

Döviz kurları, yükseliş eğilimlerini sürdürerek yeni rekor seviyelerine doğru ilerliyor. Küresel piyasalarda, faiz oranlarının belirlenmesinde kritik bir ölçüt olarak kabul edilen veri gündemi öncesi, dolar endeksi ekonomik büyüme verisinden güç alıyor.

Serbest piyasada güne 30,3250 lira seviyesinden başlayan dolar, sabah saatlerinde kısa bir süreliğine 30,6496 liraya çıkarak rekor seviyesini test etti ve TSİ 12.00’de 30,3143 liradan işlem gördü. Euro ise dünü 32,8966 liradan tamamladıktan sonra hafif bir düşüşle 32,8748 liradan işlem gördü.

Geçtiğimiz günlerde Wells Fargo’nun dolar/TL kuruna ilişkin öngörülerini hatırlayacak olursak, bankadan gelen yeni açıklamalara göre, doların 2024 yılının ilk çeyreğinde 31 seviyesine yükseleceği ancak ikinci çeyrekte 30,50 seviyesine geri döneceği ve dördüncü çeyrekte 29,50’ye ineceği tahmin ediliyor.

Wells Fargo Uluslararası Ekonomisti Nick Bennenbroek, tezlerinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geleneksel politikalarını sürdürmesi ve enflasyonda düşüş yaşanması durumunda geçerli olduğunu belirtti.

dolar-kritik-seviyeye-temas-etti

 GSYH Verisi Dolar Endeksini Destekliyor

Dolar endeksi, ABD’nin altı farklı para birimi karşısındaki değerini ölçen bir ölçüt olarak dün ABD gayri safi yurtiçi hasıla verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle yükselişini sürdürerek 103,557 seviyesinden işlem gördü.

Ancak yatırımcılar, ekonomik büyüme verisinin Fed’in faiz kararını nasıl etkileyeceğini değerlendirirken, endeksteki artışın sınırlı kalmasına neden oluyor. Bugün ayrıca merkez bankasının favori enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi de takip edilecek.

Saxo Döviz Stratejisi Başkanı Charu Chanana, “GSYH verileri, ABD ekonomisine yönelik yumuşak iniş umutlarını yeniden doğruladı ancak tahvil piyasası, verinin daha çok tahvil getirilerinin düşmesine neden olan dezenflasyon kısmına odaklandı. Yine de dolar ayakta kalmayı başardı,” şeklinde yorumda bulundu.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

En Popüler:  SEC, Ocak Ayında Bitcoin ETF Başvurularını Onaylamayabilir - Matrixport

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın