dolar-tcmb-haftasina-rekor-borsa-egitimi

Dolar, TCMB Haftasına Yeni Bir Rekorla Giriş Yaptı

Dolar, TCMB Haftasına Yeni Bir Rekorla Giriş Yaptı

Döviz kurları, perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öncesinde yeni bir rekora ulaşarak bu haftaya başladı. Dolar endeksi ise geçtiğimiz hafta açıklanan verilerin etkisiyle yükselişte seyrediyor; ancak yatırımcılar gözlerini Fed’in faiz kararı ve açıklamalarına çevirmiş durumda.

Geçen haftayı 32,1156 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,3020 lira ile rekor seviyede başladıktan sonra nispeten istikrarlı bir seyir izledi. Euro da geçen haftayı 35,0062 liradan tamamlamış ve bugün rekor kırarak 35,2346 liraya yükselmiş durumda.dolar-tcmb-haftasina-rekor-borsa-egitimi

Powell Yeniden Gündemde

ABD dolarını altı farklı para birimine karşı değerlendiren dolar endeksi ise Fed haftasında 103,50 seviyesine yükseldikten sonra 103,40 seviyesinden işlem gördü.

Fed’in bu haftaki toplantısında faiz indirimi yapması bekleniyor; ancak geçen hafta beklenenden daha yüksek gelen ABD üretici ve tüketici fiyatları, piyasaların gelecekteki faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini sınırladı.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda bu yıl için 72 baz puanlık bir indirim öngörüyor. İlk faiz indiriminin haziran ayında gelme olasılığı ise %58.

Bu hafta, politika yapıcıların bu yıl için faiz indirimi projeksiyonlarında veya nokta grafiklerinde herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı odak noktası olacak. Fed, aralık ayında 2024 yılı için 75 baz puanlık ya da üç faiz indirimi öngörmüştü.

Harbour Asset Management’dan sabit gelir ve döviz stratejisti Hamish Pepper, “Risklerin, Fed’in medyan ‘nokta grafiği’ tahmininin aralık ayına göre daha az gevşeme göstereceği yönünde olduğunu düşünüyoruz; bu da muhtemelen dolar için pozitif olacaktır,” yorumunda bulunuyor.

En Popüler:  FED Faiz Artırırsa Ne Olur? FED Faiz Kararı Ne Zaman?
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın