lira-dolar-karsisinda-guc-kazaniyor-borsa-egitimi

Dolar, Türk Lirası Karşısında Rekor Seviyelere Yakın Seyirde

Dolar, Türk Lirası Karşısında Rekor Seviyelere Yakın Seyirde

Geçtiğimiz hafta 28,92 TL’ye kadar çıkarak rekor kıran dolar, yeni haftaya da yükselişle başladı. Ancak, dolar endeksi, önemli veri akışı öncesinde bu hafta düşüş yaşadı.

Serbest piyasada güne 28,89 TL seviyesinden başlayan dolar, TSİ 15.20’de %0,13’lük bir artışla 28,91 TL’den işlem gördü. Diğer yandan, Euro, haftanın ilk gününde 31,67 TL’den açılış yaparken, %0,27’lik bir artışla 31,68 TL’den işlem gördü.

Dolar Endeksi, Aylık Düşüş Eğiliminde

Dolar endeksi, kasım ayının son haftasında düşüş eğiliminde başladı. Yatırımcılar, gelecekteki faiz politikalarını belirlemek için yeni ekonomik göstergeleri beklerken, endeks bir yıl içindeki en büyük aylık düşüşe doğru ilerliyor.

Altı farklı para birimine karşı ABD dolarını ölçen dolar endeksi, %0,2’lik bir düşüşle 103,22 seviyesine geriledi ve bir yıl içindeki en kötü performans olan %3’ün üzerindeki aylık kayba doğru devam etti.
dolar-rekor-seviyede

Mizuho kıdemli ekonomisti Colin Asher, “ABD faizlerinin zirve yaptığı beklentisi, dolardan çıkma zamanının geldiğini gösteriyor. ABD hisseleri dört hafta üst üste kazanç sağladı ve bu da dolara olan güvenli liman talebini azaltıyor.” yorumunu yaptı.

Şükran Günü durgunluğundan sonra harekete geçen yatırımcılar, ABD faizlerindeki gelişmeleri izlemeye devam ederken, dikkatlerini ilk faiz indirimlerinin ne zaman gerçekleşebileceğine çevirdi.

Bu hafta açıklanacak olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları rakamları, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olması nedeniyle, merkez bankasının gelecekteki adımları hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

 

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Borçluluk Nedir? Borç Yönetimi Nasıl Yapılmalı?
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın