dolar-yeni-rekor

Dolar, Yeni Bir Rekor Seviyeye Ulaştı

Dolar, Yeni Bir Rekor Seviyeye Ulaştı

Döviz kurları, bugün sabah saatlerinde elde ettiği yeni rekor seviyelerinden sonra yüksek seyirlerini sürdürüyor. Ancak, küresel piyasalarda 2023’ü kayıpla tamamlama eğiliminde olan dolar, değer kaybını sürdürüyor.

Dolar, dünkü 29,4527 lira seviyesinden sonra, bugün sabah saatlerinde bankalararası işlemlerde 29,7336 lirayı test etti ve TSİ 11.00 itibarıyla bir önceki rekor seviyenin üzerinde, 29,5481 liradan işlem gördü. Aynı zamanda Euro da dünkü 32,6207 lira seviyesinden sonra ivmesini koruyarak %0,37 artışla 32,7428 liraya yükseldi.

Dolar, Fed Etkisinden Kurtulamıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında değerlendiren dolar endeksi, Fed’in önümüzdeki yıl faiz indirimine gideceği beklentilerinin artması sonucunda 2023’ü negatif bir şekilde tamamlama eğiliminde. Endeks, bugün 101,146 seviyesine gerileyerek bir önceki seanstaki beş ayın dip seviyesine yakın seyretti. Bu durum, doların bu ay içinde %2, 2023 genelinde ise %2,2 oranında değer kaybettiği anlamına geliyor.

dolar-yeni-rekor

Saxo döviz stratejisti Charu Chanana, “Fed’in güvercin tavrına dönmesiyle birlikte doların 2024’te baskı altına girmesi olası, ancak aynı zamanda ABD dışındaki büyümeyi de görmemiz gerekiyor,” diyor.

Fed, 2022’de sıkı para politikasına geçtikten beri, ABD’de faiz oranlarının geleceği konusundaki belirsizlik, doların güçlü performansının ana destekçisi olmuştu. Ancak, ABD enflasyonundaki soğuma işaretleri, yatırımcıları Fed’in faiz indirimine yönelebileceği beklentilerine yöneltti. Bu beklentiler, merkez bankasının aralık toplantısındaki açıklamalardan sonra belirgin bir şekilde arttı.

Wells Fargo ekonomistleri, 2024 beklenti raporlarında, “Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz indirimine gitme eğiliminde olduğuna inanıyoruz. G10 ülkelerinin merkez bankaları için 2023’te benimsenen ‘daha uzun süre daha yüksek’ tutumu artık daha düşük bir önceliğe sahip gibi görünüyor,” yorumunu yapıyor.

En Popüler:  EUPWR, TEİAŞ İhalesinde 241,6 Milyon TL'lik Teklifiyle Zirveyi Kapadı
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın