dolarin-yukselisi-devam-ediyor-borsa-egitimi

Dolar Yükselmeye Devam Ediyor!

Doların Yükselişi Devam Ediyor

Döviz kurları, son haftalardaki rekor seviyelerinden sonra güçlü bir artış trendinde ilerlemeye devam ediyor. Ancak, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’deki konuşması ve özel sektör istihdam verilerinin beklentileri öncesinde, dolar endeksinde bir miktar temkinli bir hava hakim.

Dolar, dünü 31,6514 lira seviyesinde tamamladıktan sonra serbest piyasada bugüne 31,7200 lira seviyesinden başladı. TSİ 12.00 itibarıyla ise %0,23’lük bir artışla 31,7244 liradan işlem gördü. Aynı zamanda Euro da dünü 34,3856 lira seviyesinde tamamladıktan sonra bugüne 34,4320 lira ile başlayarak %0,51’lik bir artışla 34,5608 liradan işlem gördü.

 Faiz İndirimi Endişeleri Yeniden Gündemde

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yoğun bir gündem öncesinde faiz indirimi endişeleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde yatay bir seyir izleyerek 103,649 seviyesinden işlem gördü.

Bugün, öğleden sonra açıklanacak olan ADP özel sektör istihdamı verisi ve cuma günü yayınlanacak tarım dışı istihdam verileri, istihdamdaki beklenmedik bir artışın piyasalarda dalgalanmalara neden olabilecek ve faiz görünümü için bir test oluşturacak.

dolarin-yukselisi-devam-ediyor-borsa-egitimi

Yatırımcılar ayrıca, Fed Başkanı Powell’ın Kongre önünde ABD ekonomisinin durumuna ilişkin yapacağı açıklamaları ve Fed’in faiz indirimine gitmeden önce daha fazla veriye ihtiyaç duyacağını vurgulayıp vurgulamayacağını bekliyorlar.

Commonwealth Bank of Australia döviz stratejisti Carol Kong, Powell’ın ocak ayındaki güçlü çekirdek enflasyon verisinin Merkez Bankası’nın görünümünü önemli ölçüde değiştirmediği yönündeki yorumlarını tekrarlayabileceğini belirtti:

“Bu mesajın yinelenmesi, FOMC’nin faiz indirimi döngüsünün haziran ayında başlayacağına dair mevcut piyasa fiyatlamasını değiştirmeyecek ve bu nedenle dolar üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacaktır.” dedi.

Öte yandan, ECB’nin faiz oranını rekor düşük seviyede %4’te sabit bırakması beklenirken, Avrupa’daki ekonomik görünüm de yakından izleniyor. Euro, faiz kararı öncesinde 1,0855 dolar civarında yatay seyrediyor.

En Popüler:  Brent Petrol Nedir? Nasıl Alınır?

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın