dovizdeki-deger-kaybi-suruyor-borsa-egitimi

Doların Zayıflığı Altını Yükseltiyor !

Doların Zayıflığı Altını Yükseltiyor: Yatırımcılar Fed ve İstihdam Verilerini Bekliyor

 

Doların değer kaybetmesi, altın fiyatlarını yükseltmeye devam ediyor. Yatırımcılar, Federal Rezerv’in faiz oranlarına ilişkin ipuçları sunabilecek önemli ABD istihdam verilerini merakla bekliyor.

TSİ 14.30 itibariyle spot altın, 2.032 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları %0,12’lik artışla 2.0350 dolara yükseldi.

Bu artışa paralel olarak gram altının satış fiyatı bugün %0,15 artarak 1.952 liraya çıktı. Gram altının alış fiyatı ise 1.947 lira olarak belirlendi.

ABD’de açık iş pozisyonlarının ekim ayında son iki buçuk yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve özel sektör bordrolarının beklentilerin altında artması, ABD işgücü piyasasının yavaşladığını gösterdi.

dolarin-zayifligi-altini-yukseltiyor

Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi, Fed’in 12-13 Aralık’taki politika toplantısından önce yatırımcıların odak noktasında olacak. ABC Refinery’den Nicholas Frappell, “Tarım dışı istihdam rakamının düşük gelmesi bekleniyor, bu nedenle beklentilerin üzerinde bir rakam gelirse, altında satışlar görülebilir” dedi.

Fed yetkililerinin güvercin açıklamaları ve beklentilerin altında gelen ekonomik veriler, ABD faiz oranlarının zirveye ulaştığını ve merkez bankasının gelecek yılın başlarında faiz indirimine gidebileceği beklentilerini artırdı.

ANZ analistleri, “Soğuyan enflasyon, 2024 yılının ilk yarısında reel faizlerin yükselme riskini artırırken, ilerleyen dönemdeki faiz indirimlerinin altın talebini destekleyeceğini düşünüyoruz. Güçlü merkez bankası alımlarının da eklenmesiyle, altının gelecek yıl 2.000 doların üzerinde işlem görmesini bekliyoruz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) Nedir?
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın