doviz-kurlari

Döviz Kurları Tarihi Zirvelerinde Direniyor

Döviz Kurları Tarihi Zirvelerinde Direniyor

Döviz kurları, rekor seviyelerinin ardından art arda yeni zirvelere tırmanarak yüksek seyrini sürdürüyor. Yatırımcılar, bugün ABD’de açıklanacak olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisini beklerken, dolar endeksinde hafif bir yükseliş gözleniyor.

Dolar, dünkü 32,0285 lira seviyesinin ardından serbest piyasada güne 32,0410 lira seviyesinden başladıktan sonra TSİ 12.45’te 32,0453 liradan işlem gördü. Euro da dünü 35,0326 lira ile rekor seviyede tamamladıktan sonra bugün %0,11 artarak 35,0719 liraya yükseldi.doviz-kurlari

Fed’in Rotası Aydınlanacak mı?

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, enflasyon verisi öncesinde sakin bir seyir izleyerek 102,851 seviyesinden işlem gördü.

Şubat ayında çekirdek tüketici fiyatlarının aylık bazda %0,3 artması beklenirken, yatırımcılar faiz indirimi beklentilerinin hızını kesebilecek yukarı yönlü sürprizlere odaklanıyor.

National Australia Bank döviz stratejisi müdürü Ray Attrill, “Eğer %0,2’lik bir artış olursa, piyasanın muhtemel bir faiz indirimi sinyali alacağını düşünüyorum. Ancak %0,4’lük bir artış, piyasadaki faiz indirimi beklentilerini erken bir tarihe çekebilir.” yorumunu yapıyor.

Doların son dönemdeki değer kaybı, özellikle Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta yaptığı açıklamaların faiz indirimi beklentilerini güçlendirmesinin ardından gerçekleşti.

Ayrıca geçen hafta açıklanan ve ABD’de işgücü piyasasının güçlü olduğuna işaret eden tarım dışı istihdam verisi de endeksteki düşüşü hızlandırdı.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Oba Makarnacılık Halka Arzı Hakkında Her Şey - Borsa Eğitimi
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın