endeks-borsa-egitimi

Endeksteki Yükselişin İçi Boş Mu?

Endeksteki Artışın Gerçekte İçi Boş Mu?

Bitcoin, 69.000 dolar seviyelerine tırmanırken ve ABD hisse senedi endeksleri tarihi zirvelerini tazelemişken, bu artışın sürdürülebilirliği tartışma konusu haline geldi.

Bazı analistler, endeksteki görünümün “balon” olduğunu ve yatırımcıların yapay zeka coşkusuyla aşırı bir şekilde heyecanlandığını düşünüyorlar. Diğer yandan, bazı analistler ekonominin güçlü bir görünüm sergilediğini, enflasyonun gerilediğini ve şirket kârlarının sağlam olduğunu vurguluyorlar.

endeks-borsa-egitimi

JPMorgan’ın baş stratejisti Marko Kolanovic’e göre, ABD endekslerindeki yükseliş ve Bitcoin’in hızla 60.000 doların üzerine çıkması, piyasada biriken bir balonun işareti olarak yorumlanabilir. Kolanovic, tahvil getirilerinin yükseldiği, faiz indirim beklentilerinin azaldığı ve 2024 kâr tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği bir ortamda endekslerdeki artışın geçici olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, Goldman Sachs analistleri, büyük teknoloji şirketlerinin yüksek değerlemelerinin sağlam temellere dayandığını savunuyorlar. Endeksteki aşırı değerlemelerin bu sefer çok daha sınırlı olduğunu ifade eden analistler, Muhteşem 7’nin yükselişinin değerleme beklentilerine dayandığını ve bilanço sezonunun beklenenden daha iyi geçmesiyle artışın devam edebileceğini savunuyorlar.

Bugün Powell’ın iki gün sürecek Yarıyıl Sunumu ve istihdam verileri, endeksin seyrini belirlemede etkili olabilir. Gün içinde açıklanacak olan JOLTS ve ADP tarım dışı istihdam verileri, Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine öncülük edebilir.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Borsa İstanbul'da Şirket Haberleri 20 Eylül
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın