doviz-kurlarindaki-zayiflik-devam-ediyor

Euro, 33 Lira Seviyesine Yükseldi !

Euro, 33 Lira Seviyesine Yükseldi!

Döviz kurları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın ilk enflasyon toplantısı sonrasında yükselişlerini sürdürürken, küresel piyasalarda dolar endeksi 104 seviyesinin üzerinde seyretmeye devam etti.

Serbest piyasada güne 30,5910 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 30,6050 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 32,9756 liradan tamamladıktan sonra %0,22 artarak 33,0479 liraya yükselerek rekor kırdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahah, yılın ilk enflasyon raporu toplantısında 2024 yılı için öngörülen %36 enflasyon tahmininin korunduğunu ifade etti.

TCMB, 2023’ün son enflasyon raporunda da enflasyonu 2024 yıl sonu için %36 olarak tahmin etmişti. 2023 enflasyonu için tahmin %65 olurken, enflasyon 2023’ü %64,77 ile tamamlamıştı.

Dolar Endeksi 104 Seviyesinde Tutunmaya Çalışıyor ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların politika yapıcıların şahin açıklamalarını sindirmesi ve ABD’den gelecek yeni ekonomik veriler öncesi dar bir aralıkta seyretti. Endeks, 104,095 seviyesinde.

euro-33-lira-seviyesine-yukseldi-borsa-egitimi

Dün birçok Fed yetkilisi, ABD’de yakın zamanda gevşeme politikasına başlamak ya da başladıktan sonra hızlı hareket etmemeleri gerektiğine yönelik bir dizi açıklamada bulundu.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, “Gelen verileri ve görünümü dikkatle değerlendirdiğimiz için şu an için politika iyi konumlanmış durumda.” dedi ve “bu yılın ilerleyen dönemlerinde politika kısıtlamalarını gevşetmeye başlamanın uygun olacağına” inandığını sözlerine ekledi.

CME Group’un FedWatch aracına göre piyasalar, Fed’in mart ayında faiz indirimine başlama ihtimalini %18,5 olarak fiyatlıyor ve bu oran yılbaşına kıyasla önemli ölçüde düştü. Yatırımcılar mayıs ayında 25 baz puanlık bir indirim olasılığını ise yaklaşık %60 olarak görüyor.

Capital.com piyasa analisti Kyle Rodda, “Piyasalar merkez bankaları tarafından yönlendirilecektir ancak nihayetinde piyasa katılımcıları temellere dayanarak kendi sonuçlarını çıkaracaktır. Tüm bunlarla birlikte, ABD’de temeller güçlü kalmaya devam ediyor.” diyor.

En Popüler:  Memleketten Haberler: Türkiye'den Ekonomik Gelişmeler

IG analisti Tony Sycamore da ABD para biriminin 104,60 ve 104,80 civarındaki direnç seviyelerini test etmek için yeni bir hamleye ihtiyaç duyacağını ve 13 Şubat’ta açıklanacak ocak ayı enflasyonunun (TÜFE) bunun için ilk fırsatı sunacağını belirtti.

izlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın