Goldman-sachs-tcmb-faiz

Goldman Sachs: TCMB Faizi 2024 Sonunda %25’e Düşürebilir

Goldman Sachs: TCMB Faizi 2024 Sonunda %25’e Düşürebilir

Uluslararası finans devi Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 42,5% seviyesinden 45% seviyesine çıkarmasını değerlendirdi. Kurumun analizine göre, TCMB’nin faiz indirimine dair öngörüler de bulunuyor.

Goldman Sachs, TCMB’nin 2024’ün üçüncü çeyreğinde politika gevşemesine başlayacağını tahmin ederken, TCMB’nin 2024 sonuna kadar faiz oranını %25’e kadar indirebileceğini düşünüyor.

TCMB’nin dünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında belirttiği “Enflasyon beklentileri ile TCMB’nin öngördüğü tahmin aralığı birbirine yakınsayana kadar politika faizinin mevcut seviyesi korunacak” ifadesine atıfta bulunan Goldman Sachs, şu açıklamayı yaptı:

“TCMB’nin para politikasını gevşetmeye, ücret artışları ve enerji sübvansiyonlarının kaldırılmasından kaynaklanan geçişkenliğin azalmasının ardından, ardışık enflasyonun 3. çeyrekten itibaren keskin bir şekilde düşmeye başlamasını bekliyoruz.”Goldman-sachs-tcmb-faiz

2024 İçin Enflasyon Tahmini

Goldman Sachs, Türkiye’de enflasyonun 2024 yıl sonunda %30 seviyelerinde gerçekleşeceğini öngörerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Enflasyonun piyasaların fiyatladığından daha hızlı düşmesiyle birlikte, mevcut piyasa fiyatlamasının aksine, gevşeme döngüsüne yıl ortasında başlamanın prematüre olmayacağını düşünüyoruz. Politikanın 2024 yılının ikinci yarısında gevşetilmesinin Türk Lirası üzerinde aşırı bir baskı yaratmayacağını ve TCMB’nin 2024 yılı sonuna kadar faizleri %25’e indireceğini düşünüyoruz.”

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Endeksteki Yükselişin İçi Boş Mu?
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın