yüksek-faiz

HİSSELERİ YÜKSEK FAİZ KARŞISINDA KORUMA STRATEJİLERİ – FAİZ BORSA İLİŞKİSİ

Hisseyi Yüksek Faizler Karşısında Koruma Stratejileri

Yüksek faiz oranları Wall Street’teki hisseleri olumsuz etkileyebilir, ancak bazı şirketler yüksek faizlerin getirdiği baskıyı atlatma potansiyeline sahip.

Dün, 10 yıllık Hazine tahvil getirisi, 2007’den bu yana en yüksek seviye olan %5’e ulaşarak dikkat çekti. Bu yükseliş, ekim ayında yaklaşık 40 baz puan artarak dört gün üst üste devam etti.

FAİZ  BORSA İLİŞKİSİ

10 yıllık tahvil getirisindeki artış, ekonominin dayanıklılığı, FED’in %2’lik enflasyon hedefini aşan enflasyon ve mali açıkların artmasından kaynaklanan endişeleri yatırımcılarda artırıyor. Wall Street, FED’in para politikasını daha fazla sıkılaştırma ihtimaline odaklanmış durumda.

Diğer yandan, New York Ekonomi Kulübü’ne yaptığı açıklamada, FED Başkanı Jerome Powell, fiyat baskılarının aşırı yüksek olmadığını belirtti, ancak borsalar hala zorlu bir dönemden geçiyor.

yüksek-faiz-stratejileri-borsa-egitimi

 

Bu zorluğa rağmen, düşük borç-özkaynak oranına (%50’nin altı) ve düşük borç-varlık oranına (%30’un altı) sahip, üç yıllık serbest nakit akışında yıllık bileşik büyüme oranı %10’un üzerinde olan, analistlerden “AL” önerisi alan ve hedef fiyatları en az %10 artış öngören 2023’te güçlü performans sergilemesi beklenen bir dizi hisse belirledik.

İşte bu hisseler:

 1. Analog Devices (ADI)
 2. Applied Materials (AMAT)
 3. Advanced Micro Devices (AMD)
 4. ANSYS (ANSS)
 5. Salesforce (CRM)
 6. EQT (EQT)
 7. Ingersoll Rand (IR)
 8. Lennar (LEN)
 9. Linde (LIN)
 10. ServiceNow (NOW)
 11. News (NWSA)
 12. Regeneron Pharmaceuticals (REGN)
 13. Tyler Technologies (TYL)
 14. Valero Energy (VLO)
 15. ExxonMobil (XOM)

Müşteri ilişkileri yönetimi yazılım şirketi Salesforce, düşük borç-özsermaye oranıyla (%16 civarı) dikkat çekiyor. Analistler, hissenin kapanış fiyatına göre yaklaşık %24’lük bir artış potansiyeli taşıdığını tahmin ediyorlar.

Salesforce, yapay zeka uygulamalarındaki büyüme ve güçlü finansal performansı ile dikkat çekiyor ve ağustos ayında güçlü bir bilanço açıkladıktan sonra yıl sonu tahminlerini yükseltti.

En Popüler:  BAYDONER Halka Arz Ediliyor! İşte BYDNR Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Ülkenin en büyük enerji üreticisi ExxonMobil de listeye girdi. Şirketin borç-özsermaye oranı yaklaşık %21 civarında. Ortalama analist tahminleri, ExxonMobil hisselerinin dünkü kapanış fiyatına göre %13’ten fazla artış potansiyeli taşıdığını gösteriyor.

ExxonMobil, geçtiğimiz hafta Permian Basin sondaj şirketi Pioneer Natural Resources’ı (PXD) 60 milyar dolar karşılığında satın alma anlaşmasını duyurarak 2023’ün en büyük birleşme ve satın alma işlemini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın