limak-cimento-halka-arzi-borsa-egitimi

Liman Doğu Anadolu Çimento Halka Arzı Hakında Her Şey!

Limak Doğu Anadolu Çimento’nun Halka Arzı: Detaylı İnceleme – 2024

Limak Doğu Anadolu Çimento’nun Faaliyet Alanı

Limak Doğu Anadolu Çimento, 1976’da kurulmuş olup 2000’de Limak Holding’e satılmıştır. Organik ve inorganik büyüme stratejileriyle Türkiye’nin ikinci büyük klinker kapasitesine sahip olmuştur. Şirket, 4 kıtada faaliyet göstermekte ve yıllık 3 milyon ton ticaret hacmine ulaşmıştır. Ayrıca Afrika’da Limak Cimentos S.A. (Mozambik) ve Limak Afrika S.A. (Fildişi) gibi iştiraklerle faaliyetlerini sürdürmektedir. Limak Çimento, sektördeki yirmi yılı aşkın deneyimiyle birçok yenileme, kapasite artışı ve yatırım projesine imza atmıştır. Sektörde lider konumunu sürdürmek için sürekli yenilik ve finansman çözümleri üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca, çimento sektöründe uluslararası akreditasyon belgeli laboratuvarlara sahip olan tek firmadır ve çevre dostu üretim ve sürdürülebilirlik konusunda da öncüdür.

limak-cimento-halka-arzi-borsa-egitimi

Halka Arz Detayları

Limak Doğu Anadolu Çimento’nun halka arz fiyatı 16,20 TL olarak belirlenmiş ve halka arz tarihi 14-15-16 Şubat olarak planlanmıştır. Şirketin Borsa İstanbul’da “LMKDC” koduyla işlem görmesi beklenmektedir. Halka arzın büyüklüğü 2,52 milyar TL olup halka açıklık oranı %31’dir. Halka arz sürecinde, bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yapılacaktır. Şirketin finansal gücü, son yıllarda gösterdiği büyüme ve kâr artışlarıyla belirginleşmektedir. Ayrıca, halka arz gelirinin Ergani Fabrikası’nın devralınması için kullanılması planlanmaktadır.

Fiyat İstikrarı ve Hedefler

Halka arz sonrasında şirket, 30 gün boyunca fiyat istikrarı uygulayacak ve brüt halka arz gelirinin %20’sini bu amaçla kullanacaktır. Bir yıl içinde ortak satış veya ihraçcı satış yapılmayacaktır. Şirketin hedefleri arasında sürdürülebilir büyüme ve karlılık artışı bulunmaktadır.

Limak Doğu Anadolu Çimento’nun Sahipleri

Limak Doğu Anadolu Çimento’nun ana pay sahibi Limak Çimento’dur. Şirketin diğer önemli pay sahipleri ise Limak İnşaat, Limak Holding ve belirli bireylerdir.

En Popüler:  Yatırım Yapmak Nedir? Neden Yatırım Yapmalıyım?

Finansal Performans

Şirketin 2022 ve 2021 yıllarına ilişkin hasılat ve brüt kar rakamları şu şekildedir:

  • 2022 Hasılat: 1,1 Milyar TL, Brüt Kâr: 355,8 Milyon TL
  • 2021 Hasılat: 535,7 Milyon TL, Brüt Kâr: 41,2 Milyon TL

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın