piyasa-haberleri

MICROSOFT BİLANÇO İNCELEMESİ !

Microsoft Bilanço Analizi: İstikrarlı Büyüme Trendi Devam Ediyor

Yazılım devi Microsoft, dün akşam 2024 yılının ilk çeyrek bilançosunu açıkladı ve beklenenin üzerinde sonuçlar elde etti. Microsoft hisse fiyatı, bilanço açıklamalarının ardından %4’lük bir artışla 343,60 dolara yükseldi.

Microsoft’un bu çeyrek, gelirindeki artışın yanı sıra işletme giderlerindeki artışın kontrol altına alınması, kârlılığını destekledi.

Şimdi Microsoft’un sunduğu verilere ve açıklamalara bir göz atalım.

Kârlılık Oranları

Microsoft’un net kârı ve hisse başına kârı %27 arttı.

Net kâr, bu çeyrekte 17,6 milyar dolarlık bir artışla 22,3 milyar dolara yükseldi.

Hisse başına kâr da 2,35 dolardan 2,99 dolara yükselerek analistlerin 2,65 dolarlık tahminini aştı.

Toplam gelirler, 56,52 milyar dolarla beklentileri aştı. Piyasa beklentisi gelirlerin 54,50 milyar dolar olması yönündeydi.

Microsoft’un Akıllı Bulut segmenti, Azure, SQL Server, Windows Server, Visual Studio ve GitHub gibi ürünleri içerir ve bu segment, piyasa beklentisinin %19 üzerinde, 24,3 milyar dolar gelir elde ederek 23,5 milyar dolarlık tahminin ötesine geçti.

Yalnızca Azure’dan gelen gelirler, piyasanın %26 büyüme beklediği oranı aşarak bu çeyrekte %29 büyüdü.

Microsoft, önümüzdeki çeyrek için Azure’un %26 ila %27 büyüme oranını korumasını bekliyor.

Microsoft’un Üretkenlik ve İş Süreçleri segmenti, LinkedIn, Dynamics ve Microsoft 365 gibi ürünleri içerir ve %13 artışla 18,6 milyar dolar gelir elde etti. Teams uygulamasının aylık aktif kullanıcı sayısının altı ay içinde 300 milyondan 320 milyonun üstüne çıktığı açıklandı.

Microsoft 365’e eklenmesi beklenen yapay zeka odaklı Copilot AI eklentisinin, 1 Kasım’da aylık 30 dolardan kullanıma sunulması beklenirken, şirket gelirlerin zaman içinde kademeli olarak artacağına inanarak bu konuda temkinli.

Microsoft’un Kişisel Bilgi İşlem segmenti, Windows, Bing, Xbox ve Surface gibi ürünleri içerir ve 12,9 milyar dolarlık tahminin ötesine geçerek 13,7 milyar dolar gelir elde etti.

En Popüler:  Resesyon Nedir?

microsoft-bilanco-incelemesi

Maliyet Yönetiminde Başarı

Microsoft, gelirlerindeki büyüme ivmesini maliyet yönetimindeki başarısıyla birleştirebildi. Şirket, Ar-Ge ve satış-pazarlama maliyetlerindeki artışı yavaşlattı ve işletme giderleri 2016 yılından bu yana en düşük seviyede, %1,3’lük bir artışla sınırlı kaldı.

Microsoft yönetimi, önümüzdeki çeyrek için yaklaşık %5 büyüme öngörüyor.

Analizci Beklentileri

Microsoft’un istikrarlı kârlılığı ve geleceğe yönelik yatırımları, analistlerin ilgisini çekiyor. 35 analistin 31’i, Microsoft için “AL” tavsiyesinde bulunurken, ortalama hedef fiyat 398,22 dolar olarak belirlendi.

Hedef fiyata göre, Microsoft’un %16’lık potansiyel getirisi bulunuyor.

Beklentiler Paylaşıldı

Microsoft CFO’su Amy Hood, bilanço sonrası düzenlenen konferansta ikinci çeyrek gelirinin 60,4 ile 61,4 milyar dolar aralığında olmasını beklediklerini açıkladı. Bu beklenti, piyasa beklentisi olan 60,9 milyar dolarla uyumlu bir şekilde değerlendirilirken, çeyrekten çeyreğe %15’lik gelir büyümesine işaret ediyor.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

 

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın