“Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Olumlu İnceledi- Eylül 2023

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin ekonomi politikalarındaki değişimi olumlu bir şekilde değerlendirdi ve bu, ülkenin kredi notu için umut verici bir adım olarak yorumlandı. Moody’s analisti Dietmar Hornung, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu ekonomik değişiklik açıkça kredi notu açısından olumlu bir gelişme. Ancak, hala bazı belirsizlikler bulunuyor” dedi.

Mevcut Kredi Notu ve Beklentiler

Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu şu anda “durağan” bir görünümle B3 olarak değerlendiriyor. Resmi bir değerlendirme için kurumdan sonuçların ay sonuna kadar açıklanması bekleniyor. Ayrıca, Fitch’in cuma günü not gözden geçirmesi ve S&P’nin ay sonunda bir değerlendirme yapması planlanıyor.

Enflasyon ve Ekonomik Zorluklar

Dietmar Hornung, bu yıl enflasyonun %65’e yükselmesinin beklendiğini ve “bu tür birikmiş dengesizlikleri” düzeltmenin karmaşık bir süreç olduğunu belirtti. Hornung, “Seçimlerden bu yana atılan adımlar cesaret verici, ancak önümüzdeki zorluklar da oldukça karmaşık” dedi.

Uzun Vadeli Plan Gerekiyor

Hornung, Türkiye’nin kredi notuyla ilgili olarak “ciddi bir aşağı yönlü risk” görmediğini belirtirken, olumlu etkilerin zaman alacağını vurguladı. “Bu, kısa vadeli bir çözüm değil, bir maraton. Daha geleneksel bir politika geçmişine ve birikmiş dengesizliklerin azaltılmasına ihtiyacımız var” şeklinde ekledi.

 

En Popüler:  Görmezden Gelmemeniz Gereken 8 RWA Coin'i
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın