TCMB-faiz-beklentisi

Morgan Stanley’den TCMB Faiz Tahminleri: Dezenflasyon Hedefine Yönelik Artış Beklentisi

ABD merkezli finans devi Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dezenflasyon hedeflerine ulaşmak amacıyla faiz artışında yukarı yönlü riskleri göz önünde bulundurarak önemli bir adım atacağını tahmin ediyor. Bu doğrultuda, TCMB’nin perşembe günü faiz oranlarını 500 baz puan artırarak %35’e çıkaracağını öngörüyor.

Ekim ve Kasım Ayı Tahminleri: Morgan Stanley, TCMB’nin Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 26 Ekim’de politika faizini %30’dan %35’e yükselteceğini tahmin ediyor. Ayrıca, kuruluş Kasım ayında faiz oranının %37,50’ye kadar yükseltilmesini bekliyor.

TCMB-faiz-beklentisi

Enflasyon Tahminleri ve Orta Vadeli Program: Morgan Stanley, TCMB’nin kısa vadeli hedeflerde önemli düzenlemeler yapacağına inanıyor. Ayrıca, 2 Kasım’da yayınlanacak yeni Enflasyon Raporu’nda enflasyon tahminlerinin de güncelleneceği öngörülüyor. Eylül ayında kamuoyuyla paylaşılan Orta Vadeli Program’ın (OVP) 2023 yıl sonu enflasyon tahmini %65 olarak açıklanmıştı. Ancak Morgan Stanley’nin yıl sonu tahmini %67,1 ve anket beklentileri %68 seviyesinde bulunuyor. Bu nedenle Morgan Stanley, TCMB’nin mevcut %58 olan yıl sonu enflasyon tahminini yukarı yönlü revize edeceğini öngörüyor.

2024 Faiz Artışı ve İleriye Dönük Tahminler: Morgan Stanley’ye göre, TCMB, Kasım ayı faiz artışından sonra bir süre için faiz artışlarına ara verebilir. 2024 yılının ilk faiz artışını nisan ayında gerçekleştirmesi ve bu artışın 250 baz puan olması bekleniyor.

2024 Sonu Enflasyon Tahminleri: Raporda ayrıca, politika profili ve makro ihtiyati tedbirlerin etkisi altında, enflasyonun 2024 yılının sonunda yıllık %42,5 seviyesine gerileyeceği tahmin ediliyor.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  EGELİ MADENCİLERDEN İTALYA'YA 100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın