pegasus-ucuslari-%22-artti-borsa-egitimi

Pegasus (PGSUS) 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Şirket, beklentilerin üzerinde bir performans sergileyerek 7,7 milyar TL net kâr elde etti, bu da beklenenin %10,7 üzerinde bir başarı anlamına gelmektedir. Önceki çeyreğe göre gösterdiği %301’lük artış ve önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla %60 büyüme, şirketin etkileyici bir ivme kazandığını gösteriyor. Net kârdaki bu olumlu seyirde, ciroya olan büyüme, toplam Arz Edilen Koltuk * Kilometre’deki artış ve özellikle dış hatlardaki yolcu trafiğindeki büyümenin etkisi önemli rol oynadı.

Şirketin net satışları, beklentilere paralel olarak 28,1 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bu, önceki çeyreğe göre %86 ve önceki yılın aynı çeyreğine göre %57’lik bir büyümeyi yansıtıyor. FAVÖK ise beklentilerin hafif üzerinde, 12,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu dönemde brüt kâr marjındaki artış, önceki çeyreğe göre 12,5 puanlık bir yükselişi işaret ederken, önceki yılın aynı çeyreğine göre ise 5,1 puanlık bir düşüş gösterdi ve %38,34 seviyesine ulaştı.

pgsus-bilanco-analizi

Maliyetlerdeki artışa rağmen düşük bilet fiyatlamasının etkisiyle misafir başına birim gelirde yaşanan düşüş, brüt satış kârını olumsuz etkiliyor. Operasyonel kârlılık, 2022 yılında yüksek baz etkisinden dolayı bir düşüş yaşansa da, 2019 yılına göre oldukça sağlıklı bir seviyede seyrediyor. Ancak, çeyreklik bazda kâr marjlarında bir miktar baskı görülüyor.

Kasım ayının ilk haftasında yayınlanan eurocontrol verilerine göre, Pegasus’un uçuş trafiği önceki yılın aynı dönemine göre %9, 2019 yılının aynı dönemine göre ise %3 artışla 19,080 olarak gerçekleşti. Genel olarak operasyonel performans, mevsimsellik etkisiyle birlikte önceki çeyreğe göre marjlardaki iyileşme ve gelir büyümesiyle olumlu bir seyir izliyor.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

En Popüler:  AYDEM, Davos Zirvesi'nde Hedefine Odaklanıyor

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

 

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın