petrol-fiyatlari-borsa-egitimi

Petrol Fiyatları Son Üç Ayın En Yüksek Seviyesinde

Petrol fiyatları, dün ABD piyasalarının kapalı olması ve düşük işlem hacmi nedeniyle bugün karışık bir seyir izlese de hala son üç ayın zirvesinde bulunuyor.

Brent petrolü, TSİ 18.00’de varil başına 83,22 dolardan %0,45 düşüşle işlem görürken, ABD ham petrolü ise varil başına %0,38 artışla 79,49 dolardan işlem gördü.

Geçen hafta ABD ham petrolü, en son 6 Kasım 2023’te görülen 79,19 doları aşarak %3 değer kazandı. Brent petrolü de aynı şekilde %1,5 yükselerek 26 Ocak’tan bu yana görmediği seviyelere ulaştı.petrol-fiyatlari-borsa-egitimi

IG piyasa analisti Tony Sycamore, ABD’de Presidents’ Day tatili nedeniyle işlemlerin sakin seyrettiğini ve Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimlerin talep endişelerini dengelediğini belirtti. İran’a bağlı Husilerin Kızıldeniz ve Bab al-Mandab Boğazı’ndaki nakliye yollarına saldırılarını sürdürdüğü, cuma gününden bu yana en az dört geminin daha drone ve füze saldırılarıyla vurulduğu kaydedildi.

ANZ analistleri ise Çin’de güçlenen talebe dair işaretlerin duyarlılığı artırdığını ifade etti. Ay Yeni Yılı tatilinin ardından işlemlerin yeniden başladığı Çin, bugün emlak piyasasını ve ekonomisini desteklemek amacıyla ipotekli konut kredileri için gösterge referans oranında rekor bir indirim yaptı.

Ancak, fiyatları destekleyen faktörlerin tamamen talep endişelerini ortadan kaldırmadığı belirtiliyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) geçen hafta yayınladığı bir raporda, yenilenebilir enerjinin fosil yakıtların yerini alacağı beklentisiyle 2024 petrol talebi büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel Telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  Bank of America'nın En Fazla İlgilendiği Hisseler (24 Kasım)
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın