borsa-istanbul-borsa-egitimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faiz Artışına Devam Ediyor!

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), onikinci toplantısında, beklentilere uygun bir şekilde politika faizini yükseltme kararı aldı.

Para Politikası Kurulu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 40’tan yüzde 42,5’e çıkardı.

TCMB, geçen ayki Para Politikası Kurulu toplantısında piyasa beklentilerinin üzerinde, yüzde 35 olan politika faizini yüzde 40’a çıkarmıştı.

Faiz Beklentileri Nasıldı?

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına dair yapılan beklenti anketine göre, 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleşen ankette, ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin medyan beklentisi 250 baz puanlık bir artış yönündeydi.

Anket sonuçlarına göre, politika faizi beklentileri 42,50% ile 45% arasında değişen ekonomistler, yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanını ise 42,50% olarak belirledi.

TCMB-faiz

Borsa İstanbul’a Rakip Olabilir mi?

TCMB’nin faiz artışları, risksiz getiri olarak faizin borsaya alternatif olup olamayacağı sorusunu gündeme getiriyor. Ek olarak, ekonomi yönetiminin 2024 enflasyon tahminini göz önüne alarak, pozitif reel faiz olasılığı da değerlendiriliyor. Bu durum, daha önce borsa ve konut gibi yatırım araçlarına yönelen yatırımcıların faize yönelebileceği bir dönemi işaret edebilir. Bu bağlamda, TCMB Para Politikası Kurulu’nun gelecekte atacağı adımlar önem arz etmektedir.

Enflasyon Ne Durumda? Enflasyon Beklentileri Nasıl?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasım ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir önceki aya göre %3,28 artış gösterdi. Bu dönemde enflasyonun en fazla arttığı ana grup yüzde 92,86 ile lokanta ve oteller olurken, en az artış gösteren grup yüzde 37,54 ile konut oldu.

2023 yılı kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki ankette yüzde 67,23 iken, bu ankette yüzde 65,39 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 43,94’ten yüzde 41,23’e düştü. Ayrıca, katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki ankette 30,00 TL iken, bu ankette 29,62 TL olarak gerçekleşti. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki ankette 39,62 TL iken, bu ankette 39,46 TL oldu.

En Popüler:  Hisse Senedi Bölünmesi Nedir, Neden Yapılır?

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın