tcmb-faiz-beklentisi

Yabancı Kurumların Kasım Ayı TCMB Faiz Tahminleri Açıklandı !

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, kasım ayı politika faizi kararını yarın (23 Kasım) saat 14:00’te açıklayacak. Önceki ayki toplantıda politika faizi, 500 baz puanlık bir artışla %30’dan %35’e çıkarılmıştı.

JPMorgan Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik’in Tahminleri:

Akçelik, TCMB’nin kasım ayı toplantısında politika faizini 250 baz puan artırarak %37,50’ye çıkaracağını öngörüyor. 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi %65, Mayıs 2024’te ise %73 olarak tahmin ediliyor. 2024 yıl sonu enflasyon beklentisi ise %40.

Parasal sıkılaştırmanın büyüme üzerindeki etkilerini değerlendiren Akçelik, 2024’te büyümenin %3’ün altına çekileceğini öngörüyor. Ayrıca, 2023’te cari açığın milli gelire oranının %4,6, 2024’te ise %2,9’a gerileyeceğini tahmin ediyor.

tcmb-faiz-beklentisi

Diğer Finans Kuruluşlarının Faiz Tahminleri:

Societe Generale, TCMB’nin kasım toplantısında faizleri 250 baz puan artırarak %37,5’e çıkaracağını öngörüyor ve aralık ayında benzer bir hamleyle faizin yıl sonunda %40’a yükseleceğini düşünüyor.

Goldman Sachs’ın 2024 Görünüm Raporu:

Goldman Sachs, 2024 üçüncü çeyreğinde faiz indirimlerine başlanacağını ve yıl sonunda faizin %40’tan %25’e düşeceğini tahmin ediyor. Yıl sonu enflasyonu için ise %35 öngörülüyor.

Morgan Stanley ve Citi’nin Değerlendirmeleri:

Morgan Stanley, bu toplantıda 250 baz puanlık bir artış bekliyor ve TCMB’nin sıkılaştırma döngüsünde yavaş bir tempoya geçebileceğini düşünüyor. Citi analistleri ise jeopolitik gelişmeler ve makroekonomik ortamın faiz artırımına yönlendirebileceğini ancak risklerin dengeli olduğunu belirtiyor.

Bu tahminlere göre, TCMB’nin faiz politikasındaki gelişmeler ve ekonomik göstergeler önümüzdeki dönemde yakından takip edilecek.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  2024'te Bitcoin Madenciliği Yatırımının 2 Nedeni
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın