altin-yuksek-zirvelere-yolculukta-borsa-egitimi

Altın İkinci Haftalık Kazancına Yöneliyor !

Altın, piyasalardaki güvenin artmasıyla birlikte Fed’in faiz artırımlarını tamamladığına dair beklentilerin yükselmesi ve zayıflayan doların etkisiyle üst üste ikinci haftalık kazancını elde etme yolunda yükselişini sürdürüyor.

Spot altın, TSİ 16.00’da 1.995 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise %0,18 artışla 1.996 dolardan işlem gördü.

KCM Trade analisti Tim Waterer, “Geçtiğimiz hafta finans piyasalarındaki ana tema düşen getiriler ve zayıflayan dolar oldu. Bu gelişmeler, altının değer kazanması için oldukça elverişli bir ortam yarattı.” yorumunu yapıyor.

Dolar endeksi, ikinci haftalık düşüşünü gerçekleştirerek altını diğer para birimleri karşısında daha cazip hale getirdi.

altin-ikinci-haftalik-kazancına-yöneliyor

Piyasalar, geçen hafta işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin üzerinde azaldığını gösteren verilerin ardından, Fed’in 2024 yılında faiz indirimine gideceği beklentilerini azalttı.

Ancak beklenenden güçlü istihdam verileri, ABD’de işgücü piyasasının yüksek faiz oranları nedeniyle yavaşlamadığı görüşünü sürdürdü.

Bu haftanın başlarında, Fed tutanakları merkez bankasının “dikkatli” bir şekilde ilerleyeceğini ve “tüm katılımcıların mevcut faiz oranını korumanın uygun olduğuna karar verdiğini” gösterdi.

En Popüler:  Şubat 2024'ün Yabancı Yatırımcı Hareketleri
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın