gunun-one-cikan-gelismeleri-borsa-egitimi

AMAZON BİLANÇO ANALİZİ 2023

Amazon Bilanço Analizi: Güçlü Maliyet Yönetimi ile Beklentileri Aşarak Toparlanma

Amazon, son 2023 üçüncü çeyrek bilançosunu duyurdu ve analist tahminlerini aşarak piyasa beklentilerini geride bıraktı. Bu olumlu sonuçların ardından şirketin hisse fiyatı %6 artarak 125.98 dolara yükseldi.

Reklam gelirlerindeki yıllık %26’lık artış ve bulut hizmetlerindeki büyümenin yavaşlamasına rağmen, Amazon, güçlü performansını sürdürdü.

Güçlü Toparlanma ve Finansal Sonuçlar

Amazon, üçüncü çeyrekte 143.1 milyar dolar gelir elde ederek hisse başına 0.98 dolar kâr açıkladı, bu da piyasa beklentilerinin üzerinde bir sonuçtu. Beklentiler şirketin 141.53 milyar dolar gelir ve hisse başına 0.58 dolar kâr açıklaması yönündeydi.

amazon-bilanco-analizi

Maliyet Yönetimi ile Elde Edilen Başarı

Amazon, gelirlerini yıllık %13 artırarak güçlü bir performans sergiledi. Ayrıca şirketin FAVÖK marjı, 2021’in ilk çeyreğinde gördüğü %8.2’lik rekorun ardından %7.8 seviyesine yükseldi. Net kâr yıllık %300 artışla 9.9 milyar dolara çıktı ve hisse başına kâr da geçen yılın aynı dönemine göre 0.28 dolardan 0.94 dolara yükseldi.

CEO Andy Jassy, maliyetleri düşürme konusuna odaklandı ve bu çabaların meyvelerini gördü. Özellikle işten çıkarmalar, riskli yatırımların durdurulması ve iş süreçlerinin otomasyonu gibi adımlar, şirketin maliyetlerini kontrol altına almasına yardımcı oldu.

Dördüncü Çeyrek Beklentileri

Amazon, 2023’ün son çeyreğinde, özellikle tatil sezonunun etkisiyle gelirinin 160 – 167 milyar dolar aralığında olmasını bekliyor. Bu, yıllık %9.6’lık büyümeye işaret ediyor ve Wall Street tahminleri, şirketin 166.6 milyar dolar gelir açıklamasını bekliyordu. Amazon, maliyetleri azaltma ve gelirlerini artırma konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

En Popüler:  EGELİ MADENCİLERDEN İTALYA'YA 100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın