BUGÜN BORSA’DA NE OLDU?

Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

  1. Enka İnşaat (ENKAI), Bulgaristan’da Town Up 8 EOOD şirketini 8,4 milyon avro karşılığında satın aldı.
  2. TAV Havalimanları (TAVHL), 750 milyon dolarlık borçlanma aracının yurt dışında satışı için SPK’ya başvurdu.
  3. VBT Yazılım (VBTYZ), 1 milyon dolarlık yeni bir yatırım kararı aldı.
  4. Ofis Yem Gıda (OFSYM), Samsun, Adana ve Balıkesir’de Lisanslı Depoculuk Şirketi kurulmasına karar verdi.
  5. Çimsa Çimeto (CIMSA), sermayesini yarın 135,1 milyon TL’den 600% oranında bedelsiz olarak 945,6 milyon TL’ye yükseltecek.
  6. DMR Unlu Mamüller (DMRGD), payları 29 Eylül’de borsada işlem görmeye başlayacak.
  7. Mercan Kimya (MERCN), sermayesini yarın 63,5 milyon TL’den 200% oranında bedelsiz olarak 190,4 milyon TL’ye yükseltecek.

Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 

Küresel piyasalar, FED Başkanı Powell’ın bugün yapacağı konuşma öncesi risk iştahının azalmasıyla karışık bir seyir izlerken, bugün ABD ekonomisinin büyüme verileri başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

Volkswagen Grubu’nun Porsche ve Audi markalarının da söz konusu arızadan etkilendiği, konunun araştırılması için kriz masası kurulduğu bildirildi.

 

Fitch Ratings, ABD’de iş gücü piyasasındaki soğuma, ücret artışındaki yavaşlama, fazla tasarruf kaynaklı tüketim artışındaki azalma ve tüketici harcamalarında bu yılın dördüncü çeyreği itibarıyla belirgin bir yavaşlama beklendiğini bildirdi.

 

Gösterge ABD 10 yıllık tahvil getirileri, yatırımcıların kalıcı enflasyon ve sıkı para politikası korkularını beklenenden daha uzun süre tartmasıyla Çarşamba günü yükselerek 15 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

 

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin pozitif reel faiz vermeye başlamasıyla beklenen TL değer kaybının üzerinde getiri sağlamanın mümkün olabileceğini belirtti.

 

Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,27% artışla 8.236,87 puandan başladı.

En Popüler:  Borsa Nedir? Borsa Çeşitleri Nelerdir?

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranının yıllık 30,75%’e çıkarıldığını duyurdu.

Anayasa Mahkemesi (AYM), ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali talebini bugün esastan görüşecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rolls-Royce Group ile nükleer enerji alanında küçük modüler reaktörlere (SMR) ilişkin işbirliği konusunu görüştüklerini bildirdi.

 

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın