dovizdeki-deger-kaybi-devam-ediyor-borsa-egitimi

Dolar Endeksi 90 Günün En Düşük Seviyesine Geriledi !

Güne yüksek seviyelerde başlayan dolar, gün içinde hafif bir gerileme yaşayarak 28,91 lira seviyelerine indi. Bu gelişmelerin ardında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklamalarının ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimine yönelik beklentilerin etkisi bulunuyor.

Dolar endeksi, Fed’in faiz indirimlerine başlayabileceği yönündeki haberlerle birlikte üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Ayrıca, serbest piyasada Euro da dünkü kapanışa göre %0,27 düşüşle 31,7374 liraya geriledi.

dolar-endeksi

Bugünün yatırımcı gündemine TCMB tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları ve Başkan Hafize Gaye Erkan’ın açıklamaları damga vurdu. Anket sonuçlarına göre, katılımcılar 2023 sonunda dolar kurunu 29,99 lira, 2024 eylül ayında ise 39,61 lira olarak öngörüyor.

TCMB Başkanı Erkan, İSO Meslek Komiteleri toplantısında enflasyondaki gerilemenin devam edeceğini belirterek, “Parasal sıkılaştırma sürecimizin etkilerini büyük ölçüde, dezenflasyonu tesis edeceğimiz 2024 yılında göreceğiz.” dedi.

Dolar endeksi üzerindeki baskıyı artıran Fed yetkililerinden gelen faiz indirimi beklentileri, endeksi son üç ayın en düşük seviyesine çekti. Fed Guvernörü Christopher Waller’ın enflasyondaki düşüşle ilgili yaptığı açıklamalar, dolar endeksinin 102,46 seviyesine gerileyerek zirve öncesindeki düşük seviyelere gerilemesine neden oldu.

En Popüler:  Dolar 32 Lira, Euro 35 Lira Seviyelerinde
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın