dolar-yeni-rekor

Dolar Yeniden Zirve Yaptı! Yükseliş Trendi Ne Kadar Sürecek?

Dolar Yeniden Zirve Yaptı! Yükseliş Trendi Ne Kadar Sürecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri bir kez daha artırdığı dünkü açıklamanın ardından dolar, lira karşısında bir kez daha rekor kırarak yükselişini sürdürdü.

Serbest piyasada günü 28,87 lira seviyesinden açan dolar, gün içinde 28,9248 lira seviyesine kadar yükselerek tarihi zirvesini güncelledi. Aynı gün Euro ise 31,50 lira seviyesinden başlayıp TSİ 15.30’da 0,25% artışla 31,57 dolardan işlem gördü.

Döviz piyasasındaki bu hareket, TCMB’nin politika faizini %40’a çıkararak parasal sıkılığı artırma kararının bir sonucu olarak görülüyor. TCMB’nin açıklamasına göre, Para Politikası Kurulu, parasal sıkılık düzeyinin önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirdi ve sıkılaştırma adımlarının kısa sürede tamamlanması için çalışıyor.

dolar-yeniden-zirve-yapti

Dolar Endeksi Black Friday İndirimlerinden Etkilendi

Dolar endeksi, ABD faiz oranlarının zirve yapma beklentilerinin artması nedeniyle düşüş eğilimini sürdürdü.

Altı farklı para birimi karşısında ABD dolarını ölçen dolar endeksi, bu hafta başında gördüğü en düşük seviye olan 103,17’ye yakın seyrederek %0,077 düşüşle 103,69’a geriledi. Endeks, bu ay içinde toplamda %2,8 değer kaybederek son bir yılın en zayıf aylık performansını sergiledi. Bu durum, Fed’in faiz artırımını askıya almasının ve gelecek yıl indirimlere başlayabileceği beklentilerinin etkisiyle oluştu.

Ancak CME Group’un FedWatch aracına göre, piyasalar Fed’in 2024’te faiz indirimine gitme olasılığını düşürdü. Piyasalar artık Mart 2024 politika toplantısında faiz indirme olasılığını %25 olarak fiyatlıyor, geçen haftaki %33’lük tahminin altında bir düzeyde bulunuyor.

En Popüler:  TARKİM HALKA ARZI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın