piyasa-analizi-ve-haberler-18-ekim-2023

EGELİ MADENCİLERDEN İTALYA’YA 100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Türkiye’nin doğal taş ihracatının öncüsü olan Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), İtalya’da pazarını güçlendirmek amacıyla son dönemde iki önemli fuarı ziyaret etti. EMİB üyeleri, bu fuarlarda dünyanın dört bir yanından gelen ithalatçılar ve mimarlarla başarılı görüşmeler gerçekleştirdi.

EMİB, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Yeni Dönem Doğal Taş Pazarlama ve Strateji Geliştirme UR-GE Projesi çerçevesinde İtalya’daki pazarlama faaliyetlerine, mermer ve doğal taş sektörünün önde gelen etkinliklerinden biri olan ve bu sektörün trendlerini belirleyen Marmomac – Mermer, Doğal Taş ve Taş İşleme Makinaları Fuarı ile başladı.

ihracat

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, Türkiye’nin maden ihracatında İtalya’nın 2023 yılının Ocak – Ağustos dönemindeki 163 milyon dolarlık tutarla dördüncü sırada yer aldığını belirtti. Alimoğlu, “Verona’daki Marmomac Fuarı’nda, 53 ülkeden 1400 firmanın stantlarının bulunduğunu ifade etti ve ekledi, “Dünya çapından mimarlar, ithalatçılar ve ihracatçılar bu fuarda bir araya geliyorlar. Türk doğal taş sektörü olarak Marmomac Fuarı’nda 155 Türk firmasıyla güçlü bir şekilde temsil edildik. İtalya, Türk ihracatçıları için önemli bir pazar. EMİB olarak, İtalya’ya olan ihracatımızı 8 ayda 70 milyon dolara çıkardık. 2023 sonunda bu rakamı 100 milyon dolara yükseltmeyi hedefliyoruz,” dedi.

Yeni Dönem Doğal Taş Pazarlama ve Strateji Geliştirme UR-GE Projesi’ne dahil olan 13 firma tarafından 22 katılımcı ile gerçekleştirilen İtalya ziyaretinin ardından Alimoğlu, “Verona’daki Marmomac Fuarı’nın ardından Bolonya’da düzenlenen, özellikle seramik ürünlerin öne çıktığı Cersaie – Uluslararası Yapı, Sanayi, Seramik Fuarı’nı ziyaret ettik. İtalyan alıcıların yanı sıra, dünya genelinden maden ve doğal taş firmaları ile iş görüşmeleri gerçekleştirdik ve tasarımcılar ile buluştuk. Aynı zamanda, sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından inceleyerek üretim makineleri ve proseslerine ilişkin bilgi sahibi olduk. Bu sektörel ticaret heyeti, ihracat rakamlarımıza olumlu katkılarda bulunacak,” şeklinde konuştu.

En Popüler:  Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın