turkiye-risk-primi-borsa-egitimi

Fed Faiz Kararı Heyecanı! Powell’ın Gündeminde Neler Olabilir?

Yılın son Fed toplantısı kapıda! Fed, faiz kararını TSİ 22.00’de açıklayacak.

Fed’in faizleri %5,25 – %5,50 aralığında sabit tutması bekleniyor.

Ancak, asıl merak konusu faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağı. CME FedWatch anketine göre, Mart toplantısında faiz indirimi ihtimali %42 seviyelerinde bulunsa da ağırlıklı görüş, Mart toplantısında faizlerin sabit kalacağı ve yılın ilk indiriminin Mayıs toplantısında gerçekleşeceği yönünde.

Gözler TSİ 22.30’daki Powell Konuşmasında!

Powell’ın Potansiyel Gündem Başlıkları

Fed Başkanı Powell, bugün ekonomi hakkında üç önemli konuda görüş bildirebilir.

fed-faiz-karari

 İşsizlik Verileri

Powell, otomotiv sektöründeki grevin sona ermesiyle düşen işsizlik oranına dikkat çekebilir. İşsizlik oranındaki bu düşüş, faiz indirimleriyle ilgili umutları canlandırabilir. Ayrıca, tarım dışı istihdam verisinin Kasım ayında 49.000 artış göstermesi, Fed’in ilgilendiği kamu istihdamında güçlü bir performansı işaret edebilir.

Ayrıca Powell, ücret enflasyonuna vurgu yapabilir. Geçen ay, ortalama saatlik ücretler aylık %0,4 artarak 34,10 dolara yükseldi ve son 12 ayda %4 artış gösterdi. Bu durum, Fed’in %2 enflasyon hedefine ulaşma sürecini etkileyebilir.

 Güçlü Büyüme Oranları

ABD ekonomisi, üçüncü çeyrekte yıllık %5,2 büyüme kaydederek beklentileri aştı. Fed’in ekonomiyi yavaşlatma alanı bulunsa da, talep baskıları hala faiz indirimini düşünmeye yönlendirebilir.

 Enflasyon

Powell, dün açıklanan ve yıllık %3,2’den %3,1’e gerileyen enflasyon verisine değinebilir. Ayrıca, düşen mortgage faizlerinin konut talebini artırma potansiyelini değerlendirebilir.

 Sonuç Olarak

Fed faiz kararı ve Powell’ın açıklamaları, piyasalarda volatiliteye neden olabilir. Hisse senetleri faiz artışını zaten fiyatladığı için, Fed’in şahin duruşunu sürdürmesi durumunda yatırımcılar dikkatli olmalı. Bu durumda, dolar endeksi (DXY) güçlenebilir, yüksek borçlu şirket hisselerinde ve faizlere duyarlı hisselerde satış baskısı görülebilir.

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

En Popüler:  MAVİ 2023 3. Çeyrek Finansal Rapor Analizi

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın