analistlerin-yazilim-sektoru-tavsiyeleri

İSRAİL – HAMAS SAVAŞI BORSALARA OLUMSUZ YANSIDI!

Hafta sonu başlayan İsrail-Hamas savaşı, zaten sıkıntılı olan piyasalara ek baskılar getirdi ve bu haftaya düşüşle başlandı.

Borsalarda Gerileme

Bugün açılışta, Dow Jones %0,15, S&P 500 %0,18 ve Nasdaq %0,48 oranında geriledi.

Nedenleri ve Etkileri

Cumartesi günü Hamas’ın saldırısı ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun savaşı ilan etmesi, geçen hafta olumlu bir ivme yakalayan borsaların kırmızıya dönmesine neden oldu.

Bu çatışmanın enerji piyasası üzerindeki etkileri bekleniyor ve bazı uzmanlar petrol fiyatlarında “ani bir artış” öngörüyor. Artan jeopolitik gerilim, enflasyon ve yüksek faiz oranları konusunda endişeli olan piyasada daha fazla dalgalanmaya yol açabilir.

Büyük savunma ve petrol şirketleri, saldırının ardından sıçrama yaşadı. Lockheed Martin (%7,9) ve Northrop Grumman (%9) gibi savunma şirketleri, Marathon Oil (%4,3) ve Occidental Petroleum (%3,2) gibi petrol şirketleri değer kazandı.

Petrol fiyatları geçen hafta önemli ölçüde düşmüş olsa da, İsrail-Hamas gerilimi petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlere neden oldu.

israil-hamas-savasi-borsalara-olumsuz-yansidi

Uzman Görüşleri

Deutsche Bank’tan Jim Reid, “Piyasalar bu haftanın başlarında savaşın sonuçlarını anlamaya çalışacak. Suudi Arabistan, İran ve ABD’nin bu krize nasıl dahil olacağı önemli olacak. Jeopolitik riskler genellikle kısa vadeli olur, ancak bu haftasonu yaşananlar, gelecek haftalarda, aylarda ve yıllarda piyasalar üzerinde ikincil etkilere yol açabilir.” dedi.

Hisse Hareketleri

Walt Disney (DIS), aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in Trian Fon Yönetimi’nin DIS yatırımını artırdığı ve yönetim kurulu üyeliği talebinde bulunabileceği haberinin ardından %1’in üzerinde yükseldi.

ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX) gibi enerji şirketleri, İsrail-Hamas çatışmasının ardından yükselen petrol fiyatlarına paralel olarak %3 oranında artış gösterdi.

En Popüler:  Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır?
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın