Migros-bilanco-borsa-egitimi

MGROS BİLANÇO ANALİZİ

Migros’un (MGROS) 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Migros, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

Karlılık ve Büyüme

Migros, 3. çeyrekte beklenenin oldukça üzerinde bir performans sergileyerek 2 milyar 174 milyon 194 bin TL net kâr elde etti. Bu, beklentilerin %68 üzerinde bir artışı temsil ediyor. Ayrıca, önceki döneme göre net kârda %45 ve önceki yılın aynı dönemine göre %175 büyüme yaşandı.

Net kârdaki artış, güçlü satış büyümesi ve ertelenmiş vergi geliri sayesinde gerçekleşti. Ancak, pazarlama giderlerindeki artışın net kârı bir miktar olumsuz etkiledi.

Satışlar

Net satışlar, beklentilere paralel bir şekilde gerçekleşti ve 41 milyar 721 milyon 863 bin TL seviyesine ulaştı. Müşteri trafiğindeki artış ve rekabetçi fiyatlama stratejisi, satış büyümesini destekleyen ana faktörler olarak öne çıkıyor.

FAVÖK

FAVÖK, beklentilerin %6,9 üzerinde gerçekleşerek 3 milyar 36 milyon 263 bin TL seviyesine ulaştı.

Migros-bilanco-borsa-egitimi

Kar Marjları

Brüt kâr marjı, önceki döneme göre %1,2 artış gösterdi, ancak önceki yılın aynı dönemine göre %0,6 düşüşle 23,96% olarak gerçekleşti. Şirketin ürünlerin alış fiyatlarını müşterilere daha az yansıtmasının brüt kârlılığı üzerinde baskı yarattığı görülüyor.

Finansal Durum

Migros’un borçsuz konumunu koruyor olması olumlu bir unsur olarak değerlendiriliyor. Şirketin online satışlarının toplam satışlar içindeki payı %16,4’e yükselmesi, perakende sektöründe online pazarda lider konumunda olduğunu gösteriyor.

Geleceğe Yönelik Beklentiler

Şirket, 2023 yılı konsolide satış beklentisini %95’e revize etti. Ayrıca, konsolide FAVÖK marjı beklentisini %6,5-7 aralığında tutarken, yeni mağaza açılış hedefini 500+ mağazaya yükseltti. Şirketin yatırım harcaması hedefi ise 6 milyar TL olarak korunuyor.

Yatırımlar

Migros, 2023 yılı içinde toplam 344 yeni mağaza açarak toplam mağaza sayısını 3.205’e ulaştırdı. Ayrıca, online alışveriş hizmeti verilen mağaza sayısını da artırdı. Şirket ayrıca yenilenebilir enerji projeleri ve elektrikli araç şarj istasyonları konularında yatırımlarını sürdürmekte.

En Popüler:  Fuzul Gyo Halka Arz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Migros’un finansal durumu ve karlılık performansı oldukça olumlu görünüyor. Gelecekteki büyüme ve yatırım projeleri ile güçlü bir konumda bulunması beklenmektedir.

 

Sizlerde finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için, Türkiye de önde gelen finansal eğitim & danışmanlık şirketimizden borsa eğitimi alabilir, özel sistem ve stratejilerimiz ile kazananlar kulübüne katılabilirsiniz.

Eğitim sonrasında sürekli analiz desteğimiz sizinle! Özel telegram grubumuzda tüm fırsatları sizinle paylaşıyoruz.

 

Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın