petrol-fiyatlari-canlaniyor-boorsa-egitimi

Petrol, Altı Ayın En Düşük Seviyelerinden Toparlanma Çabasında

Petrol, Altı Ayın En Düşük Seviyelerinden Toparlanma Çabasında

Petrol fiyatları, bir önceki seansta altı ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra bir miktar toparlanma gösterdi. Ancak, yatırımcılar ABD ve Çin’deki durgun talep ile ekonomik yavaşlama endişelerini sürdürüyor.

Brent petrolü, TSİ 12.10’da varil başına 75,08 dolardan %1,05 artışla işlem görürken, ABD ham petrolü de %1,02 artışla 70,09 dolardan işlem gördü.

CMC Markets piyasa analisti Tina Ting’e göre, “Petrol piyasaları aşırı satılmış olabilir,” ve bu durum mevcut artışın “kısa vadeli bir toparlanma” olduğunu işaret edebilir.

petrol

ANZ analistleri, bir önceki seansta ABD üretiminin rekor seviyelere yakın kaldığını gösteren verilerin, stoklardaki düşüşe rağmen piyasayı endişelendirdiğini belirtti. Analistler, düşüşün bir kısmının yüksek ürün yakıt stoklarından kaynaklandığını ifade etti.

ABD Enerji Bilgi Yönetim İdaresi, benzin stoklarının bu hafta 5,4 milyon varil artarak 223,6 milyon varile yükseldiğini ve 1 milyon varillik artış beklentilerini aştığını açıkladı.

Yatırımcılar aynı zamanda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC+) petrol fiyatları üzerinde etkisi olabilecek açıklamalarını da yakından takip ediyor. Geçtiğimiz günlerde OPEC+, günlük 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintisi açıklamasından bu yana petrol fiyatları yaklaşık %10 düştü.

Phillip Nova analisti Priyanka Sachdeva, bir notunda, “Petrol piyasaları, üreticilerin petrol fiyatlarını yüksek tutmayı amaçlayan kartel manevralarını tamamen bir kenara bırakmış görünüyor. Enflasyondaki gevşeme işareti aynı zamanda küresel ekonomik yavaşlama korkularını besliyor ve dolayısıyla küresel yakıt talebini azaltıyor,” yorumunu yaptı.

En Popüler:  Özsermaye Kârlılığı (ROE) Nedir? Aktif Kârlılık (ROA) Nedir?
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın