petrol-fiyatlari-canlaniyor-boorsa-egitimi

Petrol Fiyatları, Arz ve Jeopolitik Belirsizliklere Karşı Dalgalanıyor

Libya’daki gerilimlerin hafiflemesi sonrasında üretime dönülmesiyle birlikte dün artan petrol fiyatları, ABD’deki arz sıkıntıları ve Ortadoğu’daki çatışmalardan kaynaklanan belirsizliklere karşı geriledi.

Brent, TSİ 14.30’da varil başına 79,34 dolardan %0,90 düşüşle işlem görürken, ABD ham petrolü de %0,90 düşüşle varil başına 74,08 dolardan işlem gördü.

Petrol fiyatları, Ukrayna’nın petrol şirketi Novatek’in Rusya’nın St. Petersburg yakınlarındaki Ust-Luga Baltık yakıt ihracat terminaline düzenlediği insansız hava aracı saldırısının ardından dün %2’ye yakın yükselmişti, bu durum arz endişelerini artırdı.

petrol-fiyatlari-dalgalaniyor

PVM analisti John Evans, saldırının, “daha büyük, daha etkili bir savaşın hâlâ devam ettiğinin bir hatırlatıcısı” olduğunu belirtti.

Öte yandan, ABD ve İngiliz kuvvetlerinin Yemen’deki Husi mevzilerine ikinci bir saldırı düzenlemesi, Ortadoğu’daki gerilimleri daha da tırmandırdı.

Libya’da ise günlük 300 bin varil kapasiteli Sharara petrol sahasındaki üretim, bu ayın başından bu yana devam eden protestoların sona ermesinin ardından 21 Ocak’ta yeniden başladı. Ancak toparlanan arz, ABD’de devam eden aşırı soğuk hava nedeniyle yaşanan kesintilerle dengelemeye çalışılıyor. Kuzey Dakota’nın boru hattı yetkilileri, eyaletin petrol üretiminin hala %20’sinin işlevsiz olduğunu bildirdi.

Evans, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bugünkü raporunda, geçen hafta hava koşullarının neden olduğu kapanmaların ham stoklarda bir düşüşe işaret edebileceğini ifade etti.

En Popüler:  Bank of America'nın Öne Çıkan Hisseleri (29 Aralık)
Engin Erdebil

Engin Erdebil

Finansal piyasalarda 12 yıldan fazla tecrübe ile sizde ailemize katılın. İstikrarlı kazanç stratejileri ile kazanmaya başlayın.

Bana Ulaşın